Spielberg, Netflix’in Oscar’da Olmamasını İstiyor

Steven Spielberg Oscar

Alfonso Cuaron En İyi Yönetmen dalında Oscar kazandı. Ancak Spilberg, Netflix orijinal filmlerinin aday gösterilmesi gerektiğini düşünmüyor. Akademinin, internet devinin ve bunun gibi firmaların gelecekte Oscar’a aday olamaması gerektiğini savunuyor.

Roma’nın Oscar’ı kazanması Netflix için çok önemliydi. Roma, En İyi Film adaylığını da aldı, ancak ödül töreninin ardından tepkilerle karşı karşıya kalan Green Book’a kaybetti.

Roma aslında Netflix’in Oscar’daki ilk başarısı değil. 2017’de Beyaz Kasklar için En İyi Belgesel Kısa Film ödülünü kazandı. Bazı yönetmenler Netflix ile geçmişte büyük sorun yaşadılar, ancak Roma’nın En İyi Yönetmeni kazanması bir çok kişiyi çılgına çevirdi.

Spielberg, gelecekteki Netflix orijinal filmlerinin Akademi tarafından engellenmesini istiyor. Geçen sene ödüllerin ardından bundan şikayet etti, çünkü bu filmler sinemalarda nadiren oynuyorlar veya oynadıkları zaman çok sınırlı. Ünlü yönetmen bu yapımların televizyon filmi kategorisinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Martin Scorsese gibi bir çok yönetmen şirketin sunduğu velinimetlerden yararlanıyor. Bazı durumlarda, Roma gibi, sinema yönetmenleri için büyük bir şirkette ulaşılamayacak bir özgürlük olarak görüyorlar.

Bu tartışma ne zaman ve nerede son bulacak bilinmez ama umarım her netice biz sinema severler adına olumlu sonuçlanır. Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Oscar İsmini Nereden Aldı

Oscar İsmini Nereden Aldı 2

Akademi Ödülleri, kötü bir başlangıçla başladı, ancak onur hızla Hollywood topluluğu için çok önemli hale geldi. Çok önemli, imrenilen altın heykelcik yakında bir takma isme ihtiyaç duyuyordu. Sonunda, Oscar’da isminde toplanıldı, ancak onu ilk olarak kimin söylediği henüz tam olarak belli değil.

En sık alıntı yapılan teori, Akademi kütüphanecisi Margaret Herrick heykelin amcası Oscar’a benzediğini söylediğidir. (Oscar Amca, görünüşe göre oldukça iyi durumdaydı.) Bir başka teori, ilk kocası olan grup lideri Harmon Oscar Nelson Jr.’ın ismini yazdığını iddia eden aktris Bette Davis’in isim annesi olduğudur.

Kökeni ne olursa olsun, oyuncu, 1934’e kadar, Walt Disney’in Üç Küçük Domuz için kabul konuşmasında ödülü Oscar olarak tanımladığı zaman gayrı resmi olarak kaldı. Törene ilişkin yazısında, gazeteci Sidney Skolsky ilk defa baskıda “Oscar” ı kullandı. Walt Amca’nın ismini resmileştirme ödülü: kariyeri boyunca 22 kez Oscar için mücadele etti – eşsiz bir rekor. Fare kükredi ve gerisi tarih.