Bir Dizi Önerisi: WestWorld

Westworld, HBO’nun yeni bilim kurgu drama dizisi. Hiç bir sonucu olmadan karanlık arzularınızı gerçekleştirebileceğiniz bir dünya.

Diziyi ilk gördüğümde beni oldukça heyecanlandırmıştı. Heyecanlandırmasının sebeplerinden ilki dizinin baş yapımcılarından birinin Lost dizisinden de tanıdığımız J. J. Abrams’ın oturuyor oluşu. Bir diğeri ise tabiki usta oyuncu Anthony Hopkins’in yer alışı. Ancak dizinin ilk bölümlerinde bu kadar tutulacağını düşünmemiştim. Haftalar ilerledikçe ve dizideki her şey birbiri ile uyumlu hale geldikçe anladım ki dizi tam bir deha ürünü. İşte Westworld izlemek için beş neden.

Konsept

Westworld robotların yer aldığı rönesans yada gerçek zamanlı rol yapma oyunundan fırlama  bir içeriği var. Fikir şu; insanların vahşi batı fantezilerini şımarta bilecekleri ve hiç bir bedel ödemeyecekleri yeni bir dış dünya. Parkta kovboy kıyafetlerini giyer ve keşfe çıkarsın. Park sakinleri, ev sahibi olarak adlandırılıyor. Tamamen yapay zekadan oluşan ev sahipleri kendi sonsuz hikaye döngülerinde sıkışmış, ziyaretçiler isterlerse onların hikayelerine dahil olabilir isterlerse de onları kafalarından vurarak öldürebilir.

WestWorld

Ev sahipleri kendi varoluşlarının farkına varırken ve ondan kurtulmak isterken misafirler ise seferlerinde kötü adamı ya da kahramanı oynuyor. The Matrix, Ex Machina veThe Hunger Games and Groundhog Day birleşimini hikaye ilerledikçe artan gizem havası ile hayal edin. Lost stili western havasıyla sunulmuş.

WestWorld

Westword anahatlar bakımından klasik bir bilim kurgu ama eşsiz senaryosu sanki modern video oyunları gibi. Bir görev seç, oyuncu olmayan bir karakter ile ilişki kur ve bir adamı vur.

Anthony Hopkins

WestWorld Anthony Hokins

Ve tabiki Anthony Hopkins. Anthony Hopkins, parkın yaratıcısı Dr. Robert Ford’u oynuyor. Yaşamın doğası ve özgür irade hakkında konuşma yaptıkça anlıyorsunuz ; bu adam sağlam.

Set

Westworld Set

Biz parkın arkasındaki dünya hakkında çok az şey biliyoruz ve bir çok sahne western dünyasında geçiyor. Kargaşalar, silah çatışmaları ve gerçek western filmlerine rakip olabilecek manzaralar var. Düelloyu kazanan soyguncu, bar çalışanlarına küfreden kötüler, adam kaçıran kötüler, bu sahneleri binlerce kez gördük. Ama bu sahneleri ev sahiplerinin gözlerinden görmek oldukça canlandırıcı.

Son Olarak Dizinin Fragmanı

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: