En İyi Christopher Nolan Filmleri

Christopher Nolan filmlerinin artık iyi olacağını daha gitmeden biliyoruz. Christopher Nolan, 1999 yılında ilk filmi Following’i yöneterek bu yolculuğuna başladı ve şu anda dönemimizin en iyi yönetmenlerinden bir i.

Following’in ardından karşımıza Memento adında yaratıcı bir indie film ile karşımıza çıktı ve stüdyoların dikkatini çekmeye başladı ve belki de şu ana kadar en iyi süper kahraman üçlemelerinden biri olan Batman üçlemesine imza attı ve bir nesil Christopher Nolan filmleri ile büyüdü. The Dark Knight filminin üzerine çıkan bir süper kahraman filmi henüz daha karşımıza çıkmadı.

Yaptığı tüm bu filmler şu anda Christopher Nolan’ı günümüzün en iyi film yapımcılarından biri haline getirdi ve pandemi sürecinden dolayı ertelenen Tenet ise bu ay vizyona girecek. Bu yazımızda ise Christopher Nolan filmlerini imdb sırasına göre sizin için derledik.

The Dark Knight – IMDB PUANI 9.0/10

En İyi Christopher Nolan Filmleri 1

Şu ana kadar yapılmış en iyi süper kahraman filmi diyebiliriz bu film için. Joker, Gotham’ı sokaklara sürüklerken Batman, hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak Joker ile başa çıkmak zorundadır. Filmdeki Joker performansıyla Oscar alan Heath Ledger hala hafızlardaki yerini koruyor. Şu an bile hala en iyi Christopher Nolan filmlerinden biri olarak gösteriliyor.

Inception – IMDB PUANI 8.8/10

En İyi Christopher Nolan Filmleri 2

Rüyalara girerek fikir çalmada uzman olan Cobb bu sefer de bir CEO’nun zihnine fikir yerleştirme görevi verilir. Karısını öldürmekle suçlanan ve uluslararası bir kaçak olan Cobb’un çocuklarını tekrardan görebilme şansı bu göreve bağlıdır.

Interstellar – IMDB PUANI 8.6/10

En İyi Christopher Nolan Filmleri 3

Bir çiftlikte ailesiyle yaşayan Cooper bir gün beklenmedik bir uzay görevi teklifiyle karşılaşır. Cooper ve bir grup araştırmacı insanlığı kurtarmak için uzayda bir göreve çıkar ama uzay ve dünyada zamanın işleyişi oldukça farklıdır.

The Prestige – IMDB PUANI 8.5/10

En İyi Christopher Nolan Filmleri 4

Christopher Nolan filmleri arasında benim kişisel favorilerimden olan bu film trajik bir kazanın ardından birbirine düşman olan iki sihirbazı anlatıyor. Yıllar içerisinde hem meşhur olan bu sihirbazlar birbirlerini takıntı haline getiriyorlar ve gösterilerini sabote etmek için her türlü şeyi deniyorlar.

The Dark Knight Rises – 8.4/10

En İyi Christopher Nolan Filmleri 5

Joker’in ardında bıraktığı Gotham’ın ardından 8 yıl geçmiştir ve Bruce Wayne bu süre boyunca malikanesine kapanmıştır. Fakat bu emeklilik süreci Bane’nin gelmesiyle biter. Catwoman’ı da yanına çeken Bane, Gotham’ı ele geçirmeye çalışır.

Memento – IMDB PUANI 8.4/10

En İyi Christopher Nolan Filmleri 6

Kısa süreli hafıza kaybına sahip olan Leonard adlı bir adamın karısını öldürenleri bulmaya çalışır. Hafıza kaybının önüne geçmek için ise gördüklerini vücuduna dövme olarak yapar. Christopher Nolan, filmin zaman çizelgesini şöyle açıklıyor:

Batman Begins – IMDB PUANI 8.2/10

En İyi Christopher Nolan Filmleri 7

Ailesi gözleri öldürülen Bruce Wayne, Gotham’daki yozlaşmayı gördükten sonra şehirden ayrılı ve Ra’s Al Ghul ile tanışır. Ra’s Al Ghul, Bruce Wayne’nin akıl hocası olur ve eğitir. Eğitiminin ardından Gotham’a geri dönen Bruce Wayne, Batman adıyla suçla savaşmaya başlar.

Dunkirk – IMDB PUANI 7.9/10

En İyi Christopher Nolan Filmleri 8

Gerçek olayları anlatan film, Fransa’nın Dunkirk şehrinin kıyılarında Almalar tarafından etrafı çevrilen 400 bin İngiliz askerinin tahliyesini konu alıyor. Film, hava, kara ve suda olmak üzere üç ayrı yerden anlatılıyor.

Following – IMDB PUANI 7.5/10

En İyi Christopher Nolan Filmleri 9

Yabancıların peşine düşerek kendine ilham kaynağı bir yazar bir gün bir hırsızı takip etmesiyle hayatı değişir. Hırsızın kanatları altına giren genç yazar kendini suç dünyasının içinde bulur.

Insomnia – IMDB PUANI 7.2/10

En İyi Christopher Nolan Filmleri 10

Will Dormer ve Hap Eckhart adlı iki dedektifin genç bir kızın esrarengiz ölümünün ardından ölümü araştırmak için Alaska’ya doğru yola çıkarlar.

Tenet – IMDB PUANI 8.0/10

En İyi Christopher Nolan Filmleri 11

Bu seneye damgasını vurması beklenen Christopher Nolan filmlerinden biri. Başrolünde John David Washington, Robert Pattinson gibi isimlerin bulunduğu film dünyayı nükleer bir felaketten kurtarmaya çalışan bir casusu anlatıyor.

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: