Fantastik Canavarlar, Harry Potter Göndermeleri ve Referansları

Harry Potter’dan öncesini anlatan Fantastik Canavarlar, Nelerdir? Nerede bulunurlar? filminde bir çok Harry Potter referansları vardı ama bunları söylemeden önce Johnny Depp filmin sonunda Graves kılığına bürünen Grindelwald olması hepimizi biraz şaşırtmıştır. Ne kadar film çıkmadan önde Johnny Depp’in Grindelwald olarak rol alacağı söylentileri olsa da filmi izleyene kadar bu filmde görüneceğini pek tahmin etmiyorduk. Tabi Grindelwald olunca Genç Dumbledore’uda görmemiz kaçınılmaz olacak ama bu filmde Dumbledore’un sadece ismi geçti. Grindelwald bir şekilde tutulduğu hapishaneden kaçıcak ve saldırılarına devam edicek. Yönetmenin söylediğine göre Credence Barebone(Ezra Miller) ölmediği gösteren bir sahne varmış ama bu sahne filmden çıkarılmış. Buda bize Grindelwald’un hapisten kaçtığı zaman Credence’in peşine tekar düşeceğini gösteriyor. Aşağıda filmdeki Harry Potter göndermeleri ve referanslarnı bulabilirsiniz.

1-)J.K. Rowling Bir Röportajında Newt Scamander okuldan atılmasıyla ilgili olarak birinin suçunu üstlendiğini söylemişti. Bu büyük ihtimalle filmde adı geçen ve sadece bir fotoğrafını gördüğümüz Leta Lestrange ya da diğer ihtimalle dostu Dumbledore için bir şey yaptı ve okuldan atıldı.

Leta Lestrange ile ilgili görsel sonucu

2-)Yukarıda bahsettiğimiz Dumbledore’un adının geçtiği sahne ise Graves’in Newt’i sorguya çektiği andaydı. Graves orada “Okulda atılmamanız için baskı yaptı, Sizi Albus Dumbledore’a bağlayan şey ne” diye sordu. Graves’in burada Dumbledore’u sorması kafalarda soru işareti bırakmıştı ama sonradan Graves’in Grindelwald çıkması neden Dumbledore’u sorduğuna bir açıklık getirdi.

Fantastik Canavarlar, Harry Potter Göndermeleri ve Referansları 2

3-)Filmde Graves ve Credence konuştuğu sahnede Harry Potter 7. Filmde Luna’nın babasında elinde gördüğümüz ölüm yadigarları sembolünü görüyoruz. J.K. Rowling Mürver Asa’nın kimde olduğunu ise ikinci filmde öğreneceğimizi söylüyor.

Fantastik Canavarlar, Harry Potter Göndermeleri ve Referansları 3

4-)Filmin sonlarında Tren İstasyonuna hiç bir insanın girmemesi için yapılan büyünün bir benzeri Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm:2’de okulu korumak için yapılmıştı.

Fantastik Canavarlar, Harry Potter Göndermeleri ve Referansları 4

5-)Filmin sonunda Grindelwald’un Graves’in yerine geçmek için kullandığı bir büyünün benzeri Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde Barty Crouch Jr.’ın, Alastor Moody nam-ı değer Deli Gözün yerine geçmek için kullandığı bir büyünün benzeri.

Fantastik Canavarlar, Harry Potter Göndermeleri ve Referansları 5

İçinde Grindelwald’ın kim olduğuna dair bilgi verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=fCobr11WPiw

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: