Gladyatör Gerçek Hikayesi – Maximus Decimus Meridius Kimdir?

Hepimiz Ridley Scott’un Gladyatör filmini izlemişizdir. Peki kim bu Maximus, Commodus ve Marcus Aurelius? Gladyatör Gerçek Hikayesi Ne?

Gladyatör Gerçek Hikayesi

Tarihsel ve bilimsel araştırmaların ışığı altında filmin kurgu olduğu bariz olsa da gerçek tarihsel olaylardan esinlenilmiş gibi görünüyor. Bu manada, film en iyi kolaj yada antik tarihin kronolojik temsilcisi olarak görünebilir.

Ayrıca, öyle görünüyor ki, Scott, deneysel gerçeklerin yeniden yapılandırılmasını sunmaya çalışmaz bundan başka, onun  Antik Roma kültürü görüşünü , o zamanın ruhunu ve o zamanın psikolojik görünüm özelliğini sunmayı arzu eder.Diğer bir deyişle, onun Zeitgeist ‘ini (Zamanın Ruhu) ve karakterlerin psikolojisi için, onların düşünüşünü. Bu bağlamda, Ridley Scott, ondan önceki herhangi bir yönetmenden çok daha ileriye gitti. Sadece Fellini, The Satyricon‘da bunu denemişti.

Yönetmen Scott ve senarist David Franzoni, tarih, deneysel bilgiden ve toplumu anlamaktan daha fazlası, tarihleri ve isimleri anlatabilmekten daha fazlasıdır.Karakterlerin kültürünü ve psikolojisini anlamaya çalışmaktır.

MARCUS AURELIUS Kimdir?

Marcus Aurelius, millattan sonra 161-180 yıllarını arasında hüküm sürmüş ayrıca Stoacı filozof ve yazardır. Tam adı İmparator Cesar Marcus Aurelius Antoninus Augustus’tur. Marcus Aurelius 17 Mart 180 tarihinde halefi Commodus kendisine eşlik ederken Vindobona’da (günümüzde Viyana)’da öldü.  Beş İyi İmparator‘dan sonuncusudur.

Gladyatör Gerçek Hikayesi

COMMODUS Kimdir?

Eğer eski kaynaklar doğruysa Commodus gerçek hayatında filmde olduğundan daha garip biri.
Commodus (Caesar Marcus Aurelius Commodus Antoninus Augustus) 5 yaşında Sezar, 17 yaşında 2. Hükümdar ünvanlarını aldı (MS 177). 

Commodus zamanındaki tarihçiler ona karşı kibar değillerdi. Asiller tuhaf davranışlarından memnun değillerdi. Cassius Dio, senatör ve iki dönemde de (Commodus ve Marcus Aurelius) tarihçi, böyle giderse altın krallığı yerini paslanmış demire bırakacak sözünü söylemiştir.

Kendisini Romalı Herkül olarak ifade edermiş.

Bazı kaynaklarına göre babasının ölümünde şüpheli olarak görülse de  Marcus Aurelius vebadan öldü olarak kabul edilir.

Gladyatör Commodus

İmparator aynı zamanda gladiatorial dövüşlerine arena’da gladyatör kıyafetleriyle dolaşacak kadar meraklıydı. Bu gladyatörlere saygı duyan Roma’nın en alt tabakasındaki insanlar yüzünden dikkate değer bir skandaldı. Commodus rakipleri İmparatora karşı her zaman teslim olduğundan dolayı sürekli kazanıyordu. Böylece bu halk dövüşleri hiç ölümle bitmiyordu. Özel olarak, bu onun rakiplerini vahşice öldürme geleneğinin alıştırmasıydı. Arenada her görünüşü Roma şehrinden bir milyon sesterces alıyordu.Bu da Roma ekonomisini zorlamaya başlıyordu.

Gerçekten Arenada mı öldü?

Hayır.

Colonia Commodiana’dan bir yıl sonra Commodus metresi ve kuzeni Marcia’nın gönderdiği güreşçi Narcissus tarafından 192’de kendi hamamında boğularak öldürüldü. Ölümünden bir gün önce senato’ya gladyatör kıyafetiyle yürüyüp konsül olarak görev yapmayı planlamıştı.

MAXIMUS Kimdir?

GsVZMpO

Maximus Decimus Meridius kurgu bir karakterdir.

Her ne kadar  tarihte var olmasada, tarihsel bir figürlerden yaralanılmış gibi görünüyor. Avidius Cassius, Marcus Aurelius’un henüz doğruluğu kanıtlanmamış ölüm haberinin ardından Roma İmparatoru ilan edilmişti. Cassius, Marcus’un hayatta olduğunu öğrenmesine rağmen isyanı devam ettirmeye karar verdi.İmparatorluğun doğusundaki en hayati parçalardan bazılarını kontrol altına aldığı halde -Mısır, Roma şehrine tahıl sağlayan önemli bir kaynaktı— Cassius isyanının genişletmek için destek bulma konusunda başarısız oldu. Açıkçası Marcus daha güçlü bir durumdaydı ve Cassius’un sahip olduğu lejyon sayısı Marcus’un ulaşabildiği lejyon sayısının oldukça altındaydı. Cassius bir centurion (yüz kişilik bir bölük komutanı) tarafından öldürüldü.

Ayrıca Maximus, Diocletianus’u anımsatıyor. Filmde hatırlarsak Marcus Aureluis, Maximus’u kendi varisi olarak görüyor. Diocletianus, aynı Maximus gibi alt tabakada doğmuş biri. Diocletianus, imparatorun gözdesi ve korumasıdır. Arından General olduktan sonra varis olarak adlandırılır. Bu yüzden Diocletianus 284’de imparator oldu.

Senatör Gracchus Gerçekten Var mı?

Hayır.

Lucilla Gerçekten Kardeşine Karşı mıydı?

Commodus’un gerçekten Lucilla adında bir kız kardeşi vardı ve Lucilla ondan nefret ederdi. Filmde söylendiği gibi Lucius Verus’la evlenmişti. Verus, Marcus Aurelius’la birlikte hükümdardı.

182’de kardeşine suikast girişiminden sonra Lucilla, Capri adalarına gönderildi.

Maximus’un Dövmesinin Anlamı Ne?

S.P.Q.R yani latinceden türkçeye çevirdiğimizde “Roma Halkı ve Senatosu” olan baş harfler.

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: