Logan İnceleme: Beklenildiği Gibi Değil

2017’nin en çok beklenen filmlerinden biri olan Logan bu gün vizyona girdi. Berlin gösteriminde izleyenlerden ve eleştirmenlerden oldukça yüksek notlar alarak Rotten Tomatoes’den %90’nın üzerinde oy almıştı. Bundan etkilenerek filme oldukça yüksek bir beklenti ile gittim. Bu yazımda Spoiler! yazan bölüm hariç spoiler kullanmadım.

Bir Wolverine fan-boyu değilseniz bu film sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Filme giderken herkes gibi Logan’ın neden bu halde olduğunu ve diğer mutantlara ne olduğu merakı ile gittim. Filmin ilk dakikası bu merakınızı oldukça körüklüyor. Ancak geçmişin gizemini filmin ana konusuna çok iyi işleyemediklerini düşünüyorum. Bunun nedeni o aralıkta geçecek yeni bir X-Men serisi ile alakalı olabilir belki.

[toggle title=”Spoiler!”]Bir diğer konu ise kötü adamların sırf aksiyon olsun diye gereksiz şekilde iyi adamla karşı karşı getirilmesi ancak ikisinin de bir şekilde kurtulması. Bunun en güzel örneği Caliban’ın son bir söz söylivereyim diye Pierce’i elinden kaçırması. Şimdi diyebilirsiniz ki bu çoğu süper kahraman filminde var. Süper kahraman filmi illa bol aksiyonlu bir film midir? Watchmen ve Kara Şövalye bunu bize çok iyi bir şekilde anlatır.
[/toggle]

Wolverine’in kişiliğinin filme iyi yansıtıltığını düşünüyorum. Ancak afişinde gördüğümüz gibi “Herhalde Logan Laura’yı kurtarmak için varını yoğunu ortaya koyacak” mesajı filmin içindeki Laura ve Logan arasındaki gereksiz agresifliklerle yok edilmiş gibi.

[toggle title=”Spoiler!”]Ayrıca filmin sonunda Laura’nın konuşması ve giderken dönüp haç işaretini X yapmak oldukça güzel detaylardı.[/toggle]

Logan İnceleme

Dafne Keen, Hugh Jackman ve Patrick Stewart

Bana göre filmin en iyi yanı oyunculukları. Hugh Jackman en iyi Wolverine performansını vermiş ve filmin R rated olması ile birlikte asıl Wolverine’i bizlere gösteriyor. Dafne Keen yaşına rağmen olağan üstü bir performans göstermiş. Bu yaştaki oyunculara büyük sorumlulukların yüklenilmesini sevmesem de eğer çizgisini bozmazsa ileride çok iyi bir oyuncu olabilir, bunun sinyalini bu film ile veriyor. Usta oyuncu Patrick Stewart gerçekten tecrübesini konuşturmuş.

Bahsettiklerimin dışında filmin eksiz yanını bulmak oldukça güç ancak yine de benim beklentilerimin altında kaldı. Yani eğer süper kahraman filmlerini sevmiyorsanız ama bu film diğer süper kahraman filmlerinden farklıymış diye gitmeyi düşünüyorsanız pek tavsiye etmem; bence çokta bir farkı yok açıkçası. Ancak Marvel filmlerini ve diğer X-men, Wolverine filmlerini izlediyseniz iyi bir hafta sonu etkinliği olur.

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: