Rtük’ten Netflix Dizilerine Engel

Netflix, Türkiye için içerik üretmeye başlamasında beri bir çok tartışmanın odak konusu oldu. Bundan bir kaç ay önce de Netflix’in Türkiye’den ayrılacağı söylentileri dolaşıyordu fakat bu haber sonradan yalanlanmıştı. Fakat aylar sonra bu konu tekrar gündeme gelmekte.

Daha önce çıkan söylentilerde Aşk 101 dizisindeki Osman karakterinin en başta eşcinsel olarak yazıldığı fakat sonradan değiştirildiği konuşuluyordu. Fatih Altaylı’nın Habertürk için kaleme aldığı yazısında tartışmaların gene dizide olan bir eşcinsel karakter yüzünden olduğunu yazdı.

Olay ise tam olarak şöyle, Netflix, diziyi çekmek üzere bir Türk yapım şirketi ile anlaşıyor. Senaryo yazılıyor, oyuncu kadrosu oluşturuluyor. Türkiye’deki yasalar gereği Türkiye’de gerçekleştirilecek yabancı prodüksiyonlar için Kültür Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiği için ilk bölüm senaryosu bakanlığa yollanıyor. İzinler alınıyor fakat araya pandemi süreci girince dizi erteleniyor. Daha sonrasında normalleşme başlayınca tekrardan izin almak için başvuruda bulunuyor. Bu sefer Bakanlık ikinci bölümün senaryosunu istiyor. Dizinin ikinci bölümünde de diziye eşcinsel bir karakter gireceğini öğreniyor. Bunun üzerine Rtük, Netflix yetkilileri ile görüşmek istiyor. Bu görüşmede Rtük diziden eşcinsel olan karakterin çıkarılmasını istiyor. İlk olarak bu kadar hazırlığın boşa gitmemesi için diziden eşcinsel karakteri çıkarma kararı alıyorlar fakat sonrasında tam çekimler başlanacakken Netflix’ten diziyi iptal etme kararı geliyor.

Tüm bu olayların iç yüzünü ise Cüneyt Özdemir‘de Youtube üzerinden yaptığı canlı yayında daha detaylı olarak bahsediyor. Aslında olayların tek bir dizi yüzünden olmadığını Rtük’ün diğer dizilere de karışması üzerine bu tartışmaların çıktığını anlatıyor.

1) SON DAKİKA; Netflix ve Ak Parti arasındaki pazarlık restleşmeyle bitti. Ak Partinin eşcinsellik sansürüne Netflix rest çekti. Türkiye’de dizi çekimlerini durdurdu. Sansürü kabul etmedi. Dünyada Netflix’i yasaklayan ilk ve tek ülke Türkiye mi olacak? + — cüneyt özdemir (@cuneytozdemir) July 18, 2020

Yaptığı canlı yayında Cüneyt Özdemir, aslında Kültür Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini geçtiğini fakat Rtük ile olan görüşmelerde olumlu geçmesine rağmen Rtük eşcinsel temalı yaklaşık 40 tane Netflix dizisi içinde görüşmek istiyor. Bu durumun ardından Netflix bu durumun sonu olmayacağını düşünerek yeni gelecek diziyi iptal ediyor. Henüz Netflix’in Türkiye’de nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor. Haberler geldikçe sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: