Bu yıl Joanna Lumley tarafından verilen ve hem #MeToo hem de #TimesUp’ın konuşmasıyla dolu olan BAFTA Ödülleri – Pazar akşamı Royal Albert Hall’da gerçekleşti. Ödüllerin çoğu beklenen kazananlara, The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ve Coco’ya gitti.
Her ana film adayı için yorumlayıcı dans sunan Cirque Du Soleil, şaşırtıcı olmayan bir akşam olsa da canlıydı. Guillermo del Toro, En İyi Yönetmen ev sahipliğini aldı Bazıları Sally Hawkins’in Su için bir BAFTA bulabileceğini düşünse de Three Billboards’un Frances McDormand koleksiyonuna bir başka ödül ekledi. Billboards, En İyi İngiliz Filmi ile evine gitti (Amerikan sahnesi ve dökümüne rağmen, yaratıcı ekibi ve İngiltere merkezli yapım şirketleri nitelikli kılıyordu), Yazar / yönetmen Martin McDonagh’ın En İyi Orijinal Senaryosu, Sam Rockwell için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve genel olarak En İyi Film Film ödülü.
En karanlık saat başı çeken adam Gary Oldman’ın ödüllerle gösterdiği yürüyüş, En İyi Erkek Oyuncu ödülüyle devam ederken, Allison Janney de Tonya’daki destek sırası için başka bir kupa evine indi.
Blade Runner 2049 görüntü yönetmeni Roger Deakins’in çalışmalarıyla ödüllendirildiği (Oscar’lar dinliyor musunuz?) Ve Baby Driver’ın En İyi Kurgu’yı çektiği başka yerlerde, gongların hoş bir karışımı vardı. Ve son olarak, geç kariyerinde büyük bir artış gören Daniel Kaluuya, EE Rising Star Ödülü’nü kazandı; bu kategori halk tarafından oylanan bir kategori.
En İyi Film
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape Of Water
En İyi İngiliz Film Ödülü
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Darkest Hour
The Death Of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Bir İngiliz Yazar / Yönetmen ya da Yapımcının En İyi Çıkış Filmi Ödülü
I Am Not A Witch – Rungano Nyoni (writer/director), Emily Morgan (Producer) The Ghoul – Gareth Tunley (writer/director/producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (producers)
Jawbone – Johnny Harris (writer/producer), Thomas Napper (director)
Kingdom Of Us – Lucy Cohen (director)
Lady Macbeth – Alice Birch (writer), William Oldroyd (director), Fodhla Cronin O’Reilly (producer)
En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü
The Handmaiden
Elle
First They Killed My Father
Loveless
The Salesman
En İyi Belgesel
I Am Not Your Negro
City Of Ghosts
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane
En İyi Animasyon Filmi
Coco
Loving Vincent
My Life As A Courgette
En İyi Yönetmen
Guillermo Del Toro, The Shape Of Water
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Özgün Senaryo
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape Of Water
En İyi Uyarlama Senaryo
Call Me By Your Name
The Death Of Stalin
Film Stars Don’t Die In Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2
En İyi Kadın Oyuncu
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Annette Bening, Film Stars Don’t Die In Liverpool
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape Of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird
En İyi Erkek Oyuncu
Gary Oldman, Darkest Hour
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die In Liverpool
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu
Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape Of Water
Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Plummer, All the Money In The World
Hugh Grant, Paddington 2
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Özgün Müzik
The Shape Of Water
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
En İyi Görüntü Yönetimi
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Film Kurgusu
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Yapım Tasarımı
The Shape Of Water
Beauty And The Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
En İyi Kostüm Tasarımı
Phantom Thread
Beauty And The Beast
Darkest Hour
I, Tonya
The Shape Of Water
En İyi Saç ve Makyaj
Darkest Hour
Blade Runner 2049
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder
En İyi Ses
Dunkirk
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi
En İyi Görsel Efekt
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi
War For The Planet Of The Apes
En İyi Kısa Animasyon
Poles Apart
Have Heart
Mamoon
En İyi Kısa Film
Cowboy Dave
Aamir
A Drowning Man
Work
Wren Boys
Bir yorum bırak