Yeşil Yol Gerçek mi?

“Yeşil Yol” Hollywood’un en şok edici filmlerinden biri. Davası sırasında, infaz gününe kadar, masumiyet iddiasında bulunarak daima elinde bir incil taşıdı. O, 11 yaşında Betty ve 7 yaşında Mary olmak üzere iki beyaz kızı öldürmekle suçlandı, cesetler gencin ailesiyle birlikte yaşadığı evin yakınında bulundu. Çocuğun ebeveynleri, mahkeme salonunda ona hediyeler vermesi engellendi ve tehdit edildi ve ardından şehirden kovuldu. Stephen King, bu davadan ilham alarak 1999’da sinemaya taşınan “Yeşil Yol” adlı kitabını yazdı.

yeşil yol

Yeşil Yol Konusu

Death Row’daki gardiyanların yaşamları mahkumların birinden etkilenir: Çocuk cinayeti ve tecavüzle suçlanan, ancak gizemli bir armağanı olan siyah bir adam. [imdb]

Yeşil Yol Kadrosu

Tom Hanks, David Morse, Bonnie Hunt, Michael Clarke Duncan, James Cromwell

Yeşil Yol Gerçek Hikayesi?

“Yeşil Yol” Hollywood’un en şok edici filmlerinden biri. Ancak önemli olan, bunun gerçek gerçeklere dayanan bir hikaye olmasıdır:

George Stinney Jr., 20. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’nde ölüm cezasına çarptırılan en genç kişiydi.

Elektrikli sandalye tarafından idam edildiğinde sadece 14 yaşındaydı.

Davası sırasında, infaz gününe kadar, masumiyet iddiasında bulunarak daima elinde bir incil taşıdı.

O, 11 yaşında Betty ve 7 yaşında Mary olmak üzere iki beyaz kızı öldürmekle suçlandı, cesetler gencin ailesiyle birlikte yaşadığı evin yakınında bulundu.

O zaman tüm jüri üyeleri beyazdı. Dava sadece 2 saat sürdü ve ceza 10 dakika sonra verildi.

Çocuğun ebeveynleri, mahkeme salonunda ona hediyeler vermesi ve ardından onları o şehirden kovmasıyla tehdit edildi ve engellendi.

İdamdan önce George, ailesini görmeden 81 gün geçirdi.

Şehrine 80 km uzaklıktaki bir hücre içinde hapsolmuştu. Ebeveynlerinin veya bir avukatın varlığı olmadan tek başına duyuldu.

Kafasına 5.380 volt ile elektrik verildi.

70 yıl sonra, masumiyeti nihayet Güney Carolina’daki bir hakim tarafından kanıtlandı. İki kızın öldüğü ışın, 19.07 kilogramdan daha ağırdı. Bu nedenle, Stinney’in iki kızı öldürmek için yeterince sert vuramamak yerine kaldırabilmesi imkansızdı. Çocuk masumdu, birisi onu sadece siyah olduğu için suçlamak için her şeyi bir araya getirdi.

Stephen King, bu olaydan ilham alarak 1999’da sinemaya taşınan “Yeşil Yol” adlı kitabını yazdı.

via [lifenroots]

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: