Yüzüklerin Efendisi’nin Yazarı Tolkien’in Hayatını Anlatan Filmden Fragman Paylaşıldı

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit sinemada büyük yankı uyandırmıştı ve bir çok hayran edinmişti. Bu yapımlar  J.R.R. Tolkien’in eserlerinden uyarlandı. Büyük ustanın hayatını beyaz perdeye taşıyacak Tolkien adlı filmden yeni bir fragman paylaşıldı.

Tolkien filmi, yazarın çocukluğunda yaşadığı olaylar, hayatının aşkını bulması ve Birinci Dünya Savaşı’na katılması gibi hayatını değiştiren olaylara göz atacak.

Efsaneyi canlandıracak Nicholas Hoult‘a, Lily Collins, Colm MeaneyAnthony BoylePatrick GibsonTom Glynn-CarneyCraig RobertsLaura DonnellyGenevieve O’ReillyPam Ferris, ve Derek Jacobi eşlik edecek.

Fragmanı aşağıdan izleyebilir, yorum kısmından görüşlerinizi belirtebilirsiniz. İyi seyirler.

John Ronald Reuel Tolkien Kimdir?

1892 yılında İngiliz sömürgesi olan Güney Afrika’nın Bloemfontein şehrinde doğan yazar kısa zaman içinde iklimin getirdiği olumsuzluklar nedeni ile annesi ve kardeşleri ile birlikte İngiltere’ye dönmek zorunda kaldı. 4 yaşında iken babalarını kaybeden aile, Hobbit diyarı Shire’ın esin kaynağı Sarehole’a taşındılar. 12 yaşında annesini şeker hastalığı yüzünden kaybetti.

Hayatının aşkını henüz 16 yaşında buldu ancak peder tarafından görüşmeleri yasaklandı. 19 yaşında klasik diller eğitimi almak için Exeter Koleji’ne gitti. Hiç unutamadığı aşkı Edith’i 21 yaşında tekrar buldu ve 22 Mart 1916’da evlendiler.

Bu arada I. Dünya Savaşı başlamıştır. Kısa bir süre sonra Tolkien de orduya katıldı ve Fransa cephesinde savaştı. İki yakın dostunu bu savaşta kaybeden Tolkien çok yakınında patlayan bir bomba yüzünden İngiltere’ye geri döndü. Fakat savaş bu genç insan üzerinde unutulmaz etkiler bırakmıştır. Savaş bittiğinde Oxford English Dictionary’de iş bulan Tolkien, savaştan döndükten sonra hayatının büyük bir kısmını Oxford’da geçirdi. 1945 yılında Oxford’da profesör olmasına kadar geçen zaman içerisinde 4 çocuk sahibi oldu. Bu süre içerisinde devasa hayal dünyası Orta Dünya’yı oluşturmaya devam etti. Bir çeviri olan ilk kitabı Sir Gawain and The Green Knight yayınlandı. Entelektüel bir topluluk olan “Inklings”i yakın dostu C.S. Lewis ile kurdu ve 1937 yılında Hobbit’i yayımladı. Roman hem olumlu hem de olumsuz tepkiler aldı. Bazıları, Oxford’da profesör olan Tolkien’den nasıl olup da bir masal kitabı çıktığını soruyordu. Ama olumsuz eleştiriler bir işe yaramadı ve Hobbit kısa zamanda popüler oldu.

Hobbit, aslında, Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıcıdır. Orta Dünya ilk kez bu kitapta okuyucuların karşısına çıkar. Bundan sonra Tolkien Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) için çalışmaya başlar.

29 Kasım 1971’de karısı Edith vefat eder. Tolkien bunun üzerine sadece iki yıl yaşayabilir ve 2 Eylül 1973’te Kraliçe’den krallığın en önemli nişanlarından biri olan Commander of the Order of the British Empire (CBE) unvanını almasından kısa bir süre sonra 81 yaşında İngiltere’nin Bournemouth şehrinde ölür.

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.