Daredevil Kimdir?

Netflix ve Marvel’in ortak yapımı olan Daredevil dizisi şuana kadar olumlu tepkiler aldı ve 3. Sezon onayını aldı. Peki kim bu Daredevil? İlk sayısı “Daredevil: Korkusuz Adam” olarak 1964’te çıktı. Gerçek ismi Matt Murdock olan Daredevil’in babası Jack Murdock bir boksördü. Hell’s Kitchen adlı küçük bir mahallede hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlardı. Babası bir boksör olamasına rağmen oğluna şiddetle bir şeyin başarılamayacağını öğretmeye çalışıyordu ve oğlunu okutmak için çabalıyordu. Küçük Matt’de babasının öğütlerine uyuyor ve her gün derslerine çalışıyor, deli gibi kitap okuyordu hatta bu yüzden arkadaşları ona “Daredevil” diyordu. Fakat bir gün Matt kör bir adamı kurtarmak için bir kamyonun önüne atlar ve kör adamı kurtarır fakat kamyondaki radyoaktif madde Matt’in gözlerine sıçrar kaderin cilvesi kör bir adamı kurtarmaya çalışırken kör olur ama bir süre sonra Matt diğer dört duygusunun çok gelişmiş olduğunu fark eder. Matt kör olduktan sonra boksörlüğe geri dönen babası Jack bir maçı satma teklifi gelince bunu reddeder ve bunun sonucunda öldürülür. Bu olay sonucu Matt çok sarsılır ama okumayı bırakmaz ve hukuk fakültesinden mezun olur. Üniversiteden en iyi arkadaşı Foggy Nelson’la beraber Hell’s Kitchen’da avukatlık bürosu açar ama babasının intikamını ve adaleti sağlamak isteyen Matt bunu hukuki yollardan halledemeyeceği anlayınca çocukken ona takılan Daredevil lakabını alır ve geceleri adaleti sağlamak için sokaklarda kötü adamları yakalamaya başlar. Matt sabahları avukat akşamları ise korkusuz adam olarak sokaklara çıkar.

giphy

Daredevil’in Güçleri?

Matt dövüş sanatları ustası Stick adlı bir eğitmen tarafından eğitilmiş ve bu yeni duygularını nasıl kullanacağını öğrenmiştir. Ayrıca diğer dört duyguları o kadar gelişmiştir ki kulaklarıyla bir inasının kalp atışlarını duyabilir ve yalan söyleyip söylemediğini anlayabilir, en hassas kokuları bile algılayabilir, teni en ufak hava değişimini bile hissedebilir ve parmaklarıyla mürekkebi bile algılayabildiği için okuyabilir. Bunun yanı sıra etrafındaki insanları ve objeleri algılayabilmesi için bir çeşit radar duygusu vardır.

giphy (1)

Ayrıca Daredevil 2003 yılında beyaz perdeye çıkmıştı. Baş rolünde Ben Affleck olan film ağır eleştirilere maruz kalmış ve beklenen başarıyı elde edememişti.

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: