5 Bilimsel Taktik İle Dizilerden Nasıl İngilizce Öğrenilir?

Netflix’de dizi izlerken hiç kendinize dizilerden nasıl ingilizce öğrenilir? Sorusunu sordunuz mu? Bilimsel araştırmaların desteklediği taktikleri kullanabilirsiniz.

En sevdiğiniz İngilizce TV şovlarını veya filmlerini izlerken uygulayabileceğiniz dil öğrenme sürecini iyileştirmek için benzersiz ve etkili yollar bulmuş birçok dil çalışması vardır. Bunlardan bir kaçı dizilerden nasıl ingilizce öğrenilir üzerine yapılmış.

Diziler, İngilizce öğrencilerinin dinlediğini anlama, kelime bilgisi oluşturma ve hatta konuşma gibi çeşitli becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Örneğin, bir dizi izlerken, bağlamda kelimeleri ve cümleleri dinlemeyi denersiniz. Görsel öğeler, bilmediğiniz kelimeleri ve ifadeleri anlamanıza yardımcı olacak ipuçları sunar. Kelime dağarcığınız arttıkça ve yerel konuşmaya daha fazla maruz kaldıkça, kendi sözel yeteneklerinizi de geliştirebilirsiniz.

Dizi İzleyerek İngilizce Öğrenmenin Bilim Destekli 5 Yolu

İşte araştırmanın dizi izleyerek ingilizce nasıl öğrenilir hakkında söylediği şey!

1. Aralıklı Tekrar Tekniğini En Sevdiğiniz İngilizce TV Dizileriyle Kullanın

Sözlü Öğrenme ve Sözel Davranış Dergisi’nde bu çalışma gibi dil edinimi üzerine yapılan araştırmalar , “aralıklı tekrarlama” adı verilen popüler bir dil öğrenme tekniğini desteklemektedir.

Özetle, aralıklı tekrarlama, yeni materyalin (örneğin bir kelime listesi gibi) belirli bir süre boyunca düzenli aralıklarla gözden geçirilmesini içerir. Genellikle, incelemeler arasındaki aralıklar her seferinde daha da uzar.

Ve aslında, yukarıdaki çalışma, dil öğreniminin doğrudan hem tekrarlayan uygulamaya hem de tekrarlar arasındaki boşluğa bağlı olduğunu buldu. Tekrarlar arasında daha fazla yer olması, dil kavramlarının daha iyi korunmasına (hatırlanması) yol açtı.

Bu nedenle, öğrenciler her gün 100 yeni kelimeyi ezberlemek yerine (bir kerede ezberlemek yerine), eğitim oturumlarını bir haftaya hatta bir aya yaymalıdır.

Örneğin, bugün bilmediğiniz bir kelime öbeği görürseniz, sözlüğe bakın ve günün sonunda tekrar gözden geçirmek için bir flashcard yapın. Daha sonra, ifadeyi sonraki üç gün, altı gün vb. İçinde incelemelisiniz. Yukarıda belirtilen araştırmaların da belirttiği gibi, bu süreç ifadeyi uzun vadeli belleğinize yerleştirmeye (düzeltmeye) yardımcı olur, bu da daha verimli bir şekilde öğrenirsiniz.

Aralıklı tekrarlama tekniği ile TV nasıl izlenir:

Adım 1: En sevdiğiniz şovda bir bölüm (veya sahne) seçin.

Adım 2: Bir kez izleyin ve yeni kelimeler veya ifadeler yazın.

Adım 3: Bir gün, üç gün ve altı gün sonra yeni ifadeler ve kulak aşinalığı olana kadar tekrar izleyin. Altyazıların her seferinde açık olması en iyisidir, bu yüzden sesleri hatırlarken kelimeleri tekrar tekrar görürsünüz.

2. Yatmadan veya Uyuklamadan Önce TV ile İngilizce Dinleme Uygulaması Planlayın

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de yapılan araştırmalar, bir saatlik şekerlemenin beyin gücünü önemli ölçüde artırabileceğini ve yenileyebileceğini gösterdi.

Araştırma, zor öğrenme görevi verilen iki gruptan oluşuyordu. Gruplardan birinin gün ortasında bir saat şekerleme yapmasına izin verildi; diğer grupta şekerleme yoktu. Araştırmacılar, şekerleme grubundaki insanların öğrenme görevinde çok daha iyi performans gösterdiğini ve aslında öğrenme yeteneklerini geliştirdiğini keşfetti.

Bu sonuçlar, uykunun yeni bilgilere yer açmak için kısa süreli bellek depolamamızı temizlemeye yardımcı olan hipotezi (fikir veya tahmin) destekler.

Bu çalışmanın sonucu, geceleri yeterince uyumanız ve gün boyunca şekerlememiz gerektiği tavsiyesinin ötesine geçmektedir. İngilizce öğrenenler aslında çalışma alışkanlıklarını bu çalışmaya dayanarak daha verimli olacak şekilde ayarlayabilirler. Özellikle, İngiliz TV ile dinleme alıştırmalarınızı yatmadan veya şekerlemelerinizden zamanlayabilirsiniz.

TV öğrenmenizi nasıl planlayabilirsiniz:

Adım 1: Yatmayı veya şekerleme yapmayı planlamanızdan yarım saat önce, ilginç bulduğunuz İngilizce bir TV şovunu açın.

Adım 2: Aktif olarak dinleyin, not alın veya duyduklarınızı yüksek sesle tekrarlayın.

Adım 3: İçeriğin kısa bir özetini ve İngilizce öğrendiğiniz yeni şeyleri yazın.

Adım 4: Notu bir kenara koyun ve uyuyun. Bırak uyku sihrini çalıştırsın

Adım 5: Ertesi gün notlarınızı inceleyin. Yeni kelimeleri hatırlama yeteneğinize dikkat edin. Başarıyla hatırladığınız yeni bilgilerin kaydını tutun ve hatırlamadığınız bilgiler için bilgi kartları veya notlar alın.

3. İngilizce TV Dizileri İzlerken Altyazıları Kullanın

PLOS ONE’da yayınlanan bu araştırmaya göre, altyazılı İngilizce içerik izlemenin İngilizce dinleme becerileri üzerinde olumlu bir etkisi var.

Deneyde, İspanyolca konuşan bir grup İngilizce öğrenen bir grup altyazılı bir saatlik bir TV dizisi izlerken, başka bir grup altyazısız izledi. İzledikten sonra hepsi bir dinleme testi yaptılar ve ilk gruptan elde edilen sonuçlar ikinci gruptan anlamlı olarak daha yüksekti.

Çalışma, dinleme becerilerini geliştirmek için bir altyazı okumanın faydalarını göstermektedir.

Altyazılı TV şovlarından İngilizce öğrenme adımları:

Adım 1: İngilizce seviyenize uygun bir TV şovu bulun. Yeni başlayan bir öğrenciyseniz, kolayca duraklatabileceğiniz ve geri alabileceğiniz kayıtlı şovlarla başlayın. Nispeten yavaş konuşma veya anlatımla kısa olan bir şey seçin. Çocukların TV’si özellikle yararlı olabilir.

Adım 2: Seçilen malzeme için altyazı bulunduğundan emin olun. İyi haber şu ki, Netflix gibi bir hizmet kullanıyorsanız, pek çok şov için İngilizce altyazı kullanılabilir. Sadece “seçenekler” veya “ayarlar” a gitmeli ve onları açmalısınız.

Adım 3: Şovu izleme zamanı! Tam olarak ne söylendiğini anladığınızı düşünseniz bile altyazıları okuyun. Videoyu duraklatın ve gerektiğinde not alın.

Adım 4: Notlarınızı inceleyin. Yeni bilgileri uzun süreli belleğinize teslim edene kadar bunu tekrar tekrar ve düzenli olarak yapın.

Belki, İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 5 Dizi adlı yazımızda bahsettiğimiz diziler ile başlayabilirsiniz.

4. Eğitim İçerikleri İzleyin

Cambridge Üniversitesi’nin İkinci Dil Edinimi Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, öğrenciler hedef dilde öğrenirken daha hızlı öğrenebilirler.

Dizilerden Nasıl İngilizce Öğrenilir?

Başka bir deyişle, tarihi seviyorsanız, İngilizce dil kursu yerine İngilizce bir tarih kursu ile İngilizce’yi daha hızlı öğrenebilirsiniz.

Çalışma iki grup Fransızca dil öğrencisini karşılaştırdı: bir grup geleneksel bir Fransızca sınıfında, diğeri Fransızca olarak öğretilen dil dışı bir kurstu. Araştırmacılar, ikinci grubun Fransızca konuşmada çok daha iyi hale gelmekle kalmayıp, aynı zamanda Fransızca öğrenme konusunda çok daha olumlu bir tutumları olduğunu keşfettiler.

İngilizce öğrenen olarak araştırmanın sizin için anlamı, bir konuyu İngilizce öğrenmeyi tercih ederseniz konuşma becerilerinizi daha hızlı geliştirebilmenizdir. Geleneksel çalışma yöntemlerini tamamen terk etmeniz gerektiğini söylemiyorum – aslında, araştırma geleneksel dil kurslarının yazma becerileri için çok önemli olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, İngilizce dışında dersler öğrenmek, İngilizce konuşmanızın yanı sıra öğrenmeye devam etme motivasyonunuz için harika bir ek uygulama olabilir.

Bir dahaki sefere TV’de izlemek için bir şey seçtiğinizde bunu düşünün! İngilizce eğitim materyali kullanmak, dil ile meşgul olmanızı ve konuşma becerilerinizi farkında olmadan artırmanızı sağlayacaktır.

İngilizce eğitim dizisinden en iyi şekilde nasıl yararlanılır:

  1. Adım: İlginizi çeken bir eğitim TV programı seçin. TV’den öğrenebileceğiniz, doğa bilimi, ekonomi, politika, sanat ve daha birçok konu var. En önemli şey şovun öğrenmeye ilgi duyduğunuzu öğretecek bir şeyleri olmasıdır.
  2. Adım: İzleyin ve öğrenin! Kelime dağarcığına çok dikkat edin. Önce jargonu öğrenmek, daha akıcı bir şekilde sohbet etmek ve içeriği daha karmaşık hale geldiğinde anlamak için temeli oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, yukarıdaki çalışmanın belirttiği gibi, İngilizce’de yeni bir konu hakkında basit bir öğrenme eylemi, bilinçli olarak farkında olmadan İngilizce becerilerinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

5. İngilizce Dizileri Olabildiğince Sık Açın

Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi ve Illinois Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir sınıfa maruz kalmaktan ziyade daldırma eğitimi ile bir dili daha hızlı öğrenebilir ve daha çok anadili gibi düşünebilirsiniz.

Araştırmacılar küçük bir dil icat ettiler ve bir grup yetişkini konuşma ve anlama yetenekleri üzerinde test ettiler. Bazıları bir sınıfta dili öğrendi ve bazıları daldırma yoluyla öğrendi (yeni bir dile sürekli / gayri resmi maruz kalma).

Daldırma eğitimi almış olan grup, sınıfta dili öğrenen diğer gruba kıyasla, beyindeki dilbilgisinin daha “yerli benzeri bir işlenmesini” gösterdi.

Çalışmanın sonucu, İngilizce öğrenmek için her zaman masanızda oturmanıza gerek olmadığı anlamına geliyor. Kendinizi İngilizce sesiyle kuşatın (örn. TV’yi açma).

Bir rapor ya da şarkı olsun, İngilizce sesi her zaman arka plandaysa, beyniniz onu emer, bilmediğiniz kalıpları, ritimleri ve hatta kelimeleri ve dilbilgisi kurallarını öğrenir. Tıpkı ilk yıllarında ana dillerini konuşmayı öğrenen bir çocuk gibidir.

Yani, mümkün olduğunca İngilizce dinleyin!

İşte nasıl yapılacağı:
Adım 1: Yemek pişirirken, temizlerken, çamaşır yıkarken veya egzersiz yaparken TV’yi açın. Bir kelimeyi veya bazı bilgileri kaçırırsanız ne yaptığınızı durdurmanıza gerek yoktur. Ev işlerinize devam ederken sesin sizi yıkmasına izin verin.

Bu kadar!

Ayrıca, diğer konuları çalışırken veya çalışırken çevrimiçi müzik şovlarını arka planda aktarabilirsiniz. Bu da yardımcı oluyor!

Ne öğrenmek istediğiniz ve hangi becerileri geliştirmek istediğiniz önemli değil, sizin için bir teknik var. En sevdiğiniz film için altyazıları açmayı veya yemek pişirirken TV’yi açmayı deneyin. Şekerleme yapmadan önce dil oturumları planlayın ve öğrendiklerinizi zaman içinde gözden geçirin. Yapılacak en iyi şey yeni bir yöntem denemek, ilerlemenizin kaydını tutmak ve nasıl çalıştığı hakkında sonuçlar çıkarmaktır.

Artık TV ile İngilizce öğrenmeye hazırsınız… tıpkı bir bilim adamı gibi!

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: