Doğaçlama Yapılmış Film Sahneleri

En sevdiğimiz filmleri izlerken bu sahne ne kadar güzel veya ne kadar efsane diye düşünüyoruz. Senaristlerin harcadığı mesaiyi yönetmenin kurgulamasını. Fakat bazen yönetmenler oyunculardan sahne için doğaçlama yapmasını isteyebiliyor ya da oyuncu senaryoda yazılanları beğenmeyip doğaçlama yapabiliyor. Bu listemizde sizlere doğaçlama yapılan sahnelerden bahsedeceğiz. Baştan uyaralım ufak spoilerlar yiyebilirisiniz.

Star Wars Empire Strikes Back – “Biliyorum.”

15-star-wars.w1200.h630

Tabi böyle bir liste yapıyorsak bu efsane sahneyi listemize koymalıyız. Harrison Ford, Prenses Leia’ya ‘Ben de seni seviyorum.’ demenin pek Han Sololuk bir şey olmadığını düşündü ve bu yüzden ‘Biliyorum.’ dedi.

Raiders Of The Lost Ark – Kılıç vs Silah

raiders-of-the-lost-ark-1981-swordsman-gunfight-harrison-ford

Yine bir Harrison Ford’un klasikler arasında alan bir sahneden bahsedelim. Aslında bu sahnede Indiana Jones(Harrison Ford) kılıca karşı kırbacını kullanacak ve bir aksiyon sahnesi çekeceklerdi fakat  Harrison Ford bir gece önce yemek zehirlenmesi geçirdiği için bu aksiyon sahnesini çekemedi onun yerine Steven Spielberg ile konuşup ortaya böyle bir sahne çıkardılar.

Taxi Driver – “Bana mı dedin?”

giphy

Bu sahnenin hepsi doğaçlama. Senaryoda sadece ‘Travis aynada kendiyle konuşuyor.’ yazıyordu ve De Niro bunu bir fırsat bilip tekrardan ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu ve karakterin akli dengesini kaybedip kontrol ne kadar çıktığını bize göstermiş oldu.

Avengers: Infinity War – “Ölmek istemiyorum.”

sx3twjf51w711

Thanos tüm Avengers ekibinin bir güzel dövüp parmağını şıklattıktan sonra evrenin yarısı küle dönüştü. Bunların arasında Tom Holland’ın canlardığı Spiderman’de vardı. Filmin yönetmenleri Russo kardeşler Tom Holland’a ölmeye hazır değilmiş gibi sahneyi canladır dedi ve ortaya bu filmin en üzücü sahnelerinden biri çıktı.

The Dark Night – Yavaş Alkışlama

Clap

Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin en vurucusu olan bu ikinci filmde Heath Ledger’ın mükemmel Joker performansı hala akıllarımızda. Jim Gordon (Gary Oldman), Başkan Garcia (Nestor Carbonell) Joker’i yakaldıktan sonra hapishaneye ziyaretine geldiler. Polisler tarafından alkışlanan Gordon’ı Joker’de yüz ifadesini değiştirmeden alkışlamaya başlıyor. Bu kısa ama etkileyici sahne de Ledger tarafından doğaçlandı.

The Silence of The Lambs – “Hsss”

giphy-1

The Silence of The Lambs filminde Anthony Hopkins’in 25 dakika kadar bir ekran süresi olmasına rağmen Oscar almasına yetti.  Hannibal Lecter(Anthony Hopkins), FBI ajanı Clarice Starling’ı (Jodie Foster) yamyamlık hakkında hikayesini anlatırken hikayeyi bir tıslama sesiyle bitiriyor. Aslında bu Hopkins’in Foster’ı korkutmak için provalarda yaptığı bir şeydi fakat yönetmen bunu filmde de kullanmaya karar verdi

Midnight Cowboy – “Yolda yürüyorum, ne var!”

tenor

Aslında bu sahne diğerlerinden farklı çünkü filmde aslında böyle bir araba sahnesi yok. Dustin Hoffman yoldan geçerken gerçekten de bir araba onun üstüne geliyor ve Hoffman şoföre gerçekten de bağırıyordu ve yönetmen bu sahneyi filmde kullanmaya karar vermiş.

Avengers: Infinity War – “Neden Gamora?”

Doğaçlama Yapılmış Film Sahneleri 2

Döndük dolaştık gene Avengers: Infinity War’a geldik. Bu sefer eğlenceli bir sahneden bahsedeceğiz. Galaksinin Koruyucuları ve Avengers’ın bir kısmının karşılaştığı bu sahnede aslında Robert Downey Jr’ın repliğiyle bitecekmiş fakat Dave Bautista doğaçlama yaprak sahneyi daha eğlenceli hale getirmiş.

Blade Runner – “Yağmurdaki gözyaşları gibi.”

Doğaçlama Yapılmış Film Sahneleri 3

Sinema tarihinin efsane monologlarından biri olan bu sahne de senaryoda yoktu. Rutger Hauer bu konuşmayı yaptığı sırada film ekibinden bazılarının ağladıkları söyleniyor.

The 40-Year-Old Virgin – Ağda Sahnesi

Doğaçlama Yapılmış Film Sahneleri 4

Şimdiki sahnemiz doğaçlama değil GERÇEK! Filmin ve hatta sinema tarihinin en komik sahnelerinden biri olan Steve Carell’ın bu ağda sahnesi reaksiyonu tamamen gerçek. Sahnenin başında bu kadar acıtacağını düşünmeyen Carell maalesef yanıldı.

Call Me By Your Name – Timothée Chalamet

Doğaçlama Yapılmış Film Sahneleri 5

Call Me By Your Name 2017 yılının en çok konuşlan ve Oscar’da ‘En İyi Film’ kategorisinde de aday olmuştu. Timothée Chalamet’te son yılların en yetenekli ve yükselişte oyuncusu. Bu ağlama sahnesinde direk olarak kameraya bakması oyuncu tarafından doğaçlamış bir sahne.

via[BuzzFeed]
via[Emlii]
via[BestLife]

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: