Game of Thrones Sezon 6’da Neler Oldu: İlk 5 Bölüm

Bu yazı serimizde Game of Thrones Sezon 6 ‘da neler olduğunu anlatacağız. Yazımızın game of thrones spoiler’ı içerdiğini şimdiden söyleyelim.

Game of Thrones 6. Sezon: İlk 5 Bölüm

Kimi için “Ama hep böyle böyle yapıyorlar; aksiyonu son iki bölüme sığdırıyorlar diğer bölümlerde SIFIR aksiyon” kimi içinse “Oha ABİ en efsane sezon” olan sezon altıda diğer sezonlar gibi, sürpriz, heyecan, yer yer aksiyon, kan ve bol bol diyalog vardı.Ayrıca diğer sezonların aksine birde geçmişe gitmeye başladık.Buda bize geçmiş hakkında birazda olsa bilgi sahibi yaptı.Evet, 6. sezonu kronolojik olarak masaya yatıracağız ama 5. sezonun son anlarında neler olmuştu öncelikle onlara göz atalım.

Game of Thrones İzle

  • Jon Snow Ak Gezenlerle yüzleşti.
  • Sansa ve Theon Winterfell’den kaçtı.
  • Stannis Boltonlara karşı olan savaşı kaybetti.
  • Arya’nın gözleri ölüm tanrısı tarafından alıkonuldu.
    (Daha detaylı inceleme önümüzdeki günlerde sezon 5 incelemesinde olacak şimdilik bu noktalar sezon 6yıda etklediği için bahsetmek istedim.)

Ve… İşte sezon 5’in son sahnesi…Jon Snow kendi adamları tarafından, yabanilere yardım ettiği için hain olarak görülüyor ve bıçaklanıyor hem de kalleşçe.İsterseniz o anlara tekrar göz atalım.

Evet işte sezon 5’in son anları böyleydi.Şimdi asıl konumuza yani sezon 6’ya dönelim.

Game of Thrones Sezon 6 Bölüm 1 -The Red Woman 

Brienne, Sansa ve Theon’u, Ramsay’in adamlarından kurtarıyordu ve sonunda Catelyn Stark’a verdiği sözü tutuyordu.Bu sırada Arya Bravoos sokaklarında yaşam mücadelesi veriyordu.

Kralın Şehrinde, Jaime, Myrcella’nın ölümünün intikamını alacağının yeminini ediyordu.Dorne’nun Kadınlarının Doran Martell’i öldürerek kontolü ele aldıklarından habersiz.

Daenerys, Dothraki’ye, Khal Moro’ya esir olarak götürülüyordu.Meereen’de ise Tyrion ve Varys, kendilerini limandaki tüm yük gemilerini yanarken buldular.

Ve tabiki… Melisandre yaşlı bir kadına dönüşüvermişti.

Bölüm 2 – Home

Neler oldu neler… Kara Kaledeki, Sör Davos ve Alliser Thorne ve onun yandaşları arasındaki gerilim dramatik bir noktaya yaklaşırken…Bir anda Wun Wun Kara Kalenin kapısını kırıyor ve içeri Yabani ordusu giriyordu.

Tyrion, Daenerys’in kızgın ejderhalarını tutsaklıktan kurtarmak için yanlarına giriyor ve ejderhalar, ilginçtir ki Tyrion’u dostça karşılıyorlardı.Buda bazı akıllara, acaba Tyrion bir Targaryen olabilir mi ?sorusunu getirdi.Önümüzdeki günlerde bunun detaylı teori incelemesini yapacağız.

Bran is back! Üç Gözlü Kuzgun’un yanında eğitimine devam ederken, zaman yolculuğunun sırası gelmişti.Geçmişe gittiğinde, babası Ned Stark’ın, amcası Benjen’in ve Halası Lyanna’ın gençliğini görmüştü.Ayrıca Hodor’un gerçek ismininin Wylis olduğunu öğrenmişti…

Dizi geçmişin sırlarıyla akıp giderken bir de diziye yeni bir yüz katılmıştı.Bir Greyjoy, Balon’un kardeşi, Euron.Ama daha dizideki ilk dakikalarında abisi Balon’u tahta köprüden aşağıya atıveriyordu.

Game of Thrones Ramsay Snow

 

Dahada Kuzeyde Ramsay Bolton, adeta dizinin en kötü adamı olmaya ant içmiş gibi, bu seferde öz babasını öldürüyordu.Sonrada Roose’un karısı Walda’yı(üvey annesi) Lord Bolton çağırıyor diye kandırıp, tazıların kafesine götürüyordu.Zavallı kadın ve çocuğu tazılara yem oluyordu.

Theon, Sansa’nın yanından Brienne sana daha iyi bakar diye ayrılıyorken, Sansa, Arya’nın hala hayatta aldığını öğreniyordu.Bu arada, Arya sonunda dilencilikten kurtuluyor ve tekrar Jaqen’in yanına dönüyordu.

Game of Thrones Gregor Clegane Mountain

Oberyn Martell’le dövüşü sırasında ağır yaralanan ve daha sonra çeşitli ilaçlarla mı büyülerle mi bilinmez başka bir adama dönüşen Dağ karakteri, Cersei’nin yeminli askeri olmuş ve sokaklarda Cersei hakkında konuşanları avlıyordu.

 Bölüm 3 – Oathbreaker

Jon Snow’un tekrar canlanması Jon dahil herkesi şoke etmişti.Uyandıktan sonra ilk işlerinden biri intikamını almak olmuştu bunun sonucunda Sör Alliser, Othell Yarwyck, Bowen Marsh ve küçük Olly.Ardından pelerinini Edd’e verdi ve nöbetinin sonlandığını söyledi.

Bran için tekrar zaman yolculuğu vakti gelmişti, bu kez babası Ned Stark’ın Sör Arthur Dayne ile verdiği mücadeleye tanık oluyordu, ama Sör Arthur, Ned Stark’ı kılıç darbesiyle yerle bir edecekken Howland Reed arkadan Sör Arthur Dayne kılıçlıyordu.

Arya gözlerini geri kazanır kazanmaz, Jaqen ona bir ölüm listesi vermişti.

Rickon ve Osha, Smalljon Umber’in hediyesi olarak Ramsay Bolton’a verilmişti.Bunun karşılığında güneye giden yabanilere karşı beraber savaşmayı teklif etmişti.Ayrıca Rickon’un kurdu Shaggydog’u Stark yakaladığının kanıtı olarak Ramsay’in önüne atıyordu.

Bölüm 4 – Book of The Stranger

Jon ve Sansa sonunda yeniden kavuşmuşlardı.Ardından, Ramsay’in küçük kardeşleri Rickon’u tutsak aldığı haberinden sonra, Winterfell’i geri alabileceklerini bu yüzden Ramsay’le savaşmaya karar vermişlerdi.Ramsay’de bu arada Osha’yı boğazından bıçaklıyordu.

Cersei ve Jaime, gericileri indirme planları yaparken, Olenna da kızı Margaery’nin yakında utanç yürüyüşü yapacağını ve buna izin vermeyeceğini söylüyordu.Bunun içinse kendi Tyrell ordusunu gericilerin üzerine yollayacaktı.

Bölümde bir diğer kavuşma hikayesi ise Theon ve kardeşi Yara arasındaydı.Theon tahtta gözünün olmadığını ve yeni lider Yara olmalı diyordu.

Daenerys yine kendi stilini konuşturuyordu.Daenerys’in bana itaat edin çağrısına gülen Khal’lar, tapınıkta yanarak can veriyordu.Tapınaktan burnu bile kanamadan çıkan Daenerys’in önündeyse on binler eğiliyordu.

Bölüm 5 – The Door

Bu bölümde ise bir sır perdesi aralanıyor ve Hodor’un neden hep “Hodor” dediğini anlıyorduk.Sebebine gelirsek Wylis ve Bran Ak Gezenlerden kaçarken Wylis’in Hodor’a sürekli olarak “Hold the Door” diye seslenmesi.Wylis ve Bran kaçtı kaçmasına ama arkalarında Orman’ın Çocuklarını, Bran’ın kurdu Summer’ı, Üç Gözlü Kuzgunu ve tabiki Hodor’u bırakıyorlardı.

Sansa ve Serçeparmak bir görüşme gerçekleştiriyor ve Sansa, Serçeparmağa Ramsay’le evlendirdiği için kızgınlığını dile getiriyordu.Ardından da diğer Kuzey hanedanlarından yardım istemek için Kara Kuleye dönüyordu.

Yara ve Theon bir çok gemi ve adamla kaçarlarken, Euron Greyjoy taç takma merasimini tamamlıyordu.

Yeni Kızıl Kadın Tyrion ve Varys’le tanışıyor ve Daenerys’ye yardım teklifinde bulunuyordu.

Daenerys ise Jorah’a gri deri hastalığının tedavisini bulmasını söylüyordu.

Diğer 5 bölümü önümüzdeki saatlerde paylaşacağım.Şimdilik Hoşçakalın…

 

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.