Dikkat Spoiler

Hollywood'da Büyüyen Taciz Skandalları 1

Hollywood’da Büyüyen Taciz Skandalları

Geçtiğimiz ay The New York Times‘ın yayınladığı makale ile birlikte Hollywood’un karanlık yüzünü de gördük. Bu makalenin içeriği ünlü yapımcı Harvey Weinstein ile ilgiliydi. Bir çok Oscar sahibi yapımda bulunan Weinstein geçtiğimiz yıllar boyunca bir çok kadına taciz ettiği ortaya çıktı. Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie ve bir çok kadın Harvey Weinstein tarafından tacize uğradığını söyledi. Bir çok insan neden daha önce hikayelerini anlatmadıklarını merak etti. Bunun nedeni tacize uğrayan kadınların çok genç yaşta olmaları ve kariyerlerinin mahvolma korkusuydu. Fakat bu sayede bir çok kadın ve erkek kendi hikayelerini anlatma cesareti buldu. Bunlardan biride Anthony Rapp.

Star trek: Discovery’den tanıdığımız Anthony Rapp, BuzzFeed ile yaptığı röportajda henüz 14 yaşındayken Kevin Spacey’nin düzenlediği bir partide Spacey tarafından tacize uğradığını anlattı. Bunun üzerine Kevin Spacey twitter üzerinden bir açıklama yayınladı ve bu olanları hatırlamadığını ve bu olanlar için Anthony Rapp’ten özür dilediğini yazdı. Aynı yazı içerisinde gay olduğunu da açıkladı. Bazı haber sitelerinde taciz olayından çok gay olduğu konuşulsa da bu suçta cezasız kalmadı. Bunun üzerine House of Cards dizisinde çalışan 8 kişi tarından taciz ile suçlandı. 5 Sezondur yayınlanan ve herkesin beğenerek izlediği Netflix dizisi House of Cards’tan kovuldu. Bunların yanı sıra Londra’da da bir taciz olayı ile ilgili Kevin Spacey hakkında soruşturma başlatıldı.

The Los Angeles Times‘ın yayınladığı haberde Brett Ratner’ı Olivia Munn ve Natasha Henstridge da dahil olduğu 6 kadına taciz etmeyle suçladı. Olivia Munn isim vermedi fakat ‘After the Sunset’ filminin setine gittiğinde Brett Ratner’ın önünde mastürbasyon yaptığını söyledi. Natasha Henstridge ise 1990ların başında Brett Ratner tarafından oral sekse zorlandığını söyledi. Bunu üzerine Warner Bros. geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız Hugh Hefner filmini askıya aldı.

Anna Graham Hunter adında bir kadın THR‘ye verdiği röportajda henüz 17 yaşında Death of a Salesman filminden asistan olarak staj görürken Dustin Hoffman’nın tacizine maruz kaldığını söyledi. İşinin ilk gününde Hoffman’nın kendisinden ona ayak masajı yapmasını istediği ve sürekli cinsel içerikli sohbet ettiğini söyledi. Oscarlı aktör Hoffman bunun üzerine kadınlara karşı büyük bir saygısı olduğunu eğer yaptığı rahatsız ettiyse özür dilerim. Bu ben değilim dedi. Fakat Anna Graham Hunter’ın anlattıklarına baktığımızda kim böyle taciz edilmekten rahatsız olmaz ki.

The Los Angeles Times, James Toback’i taciz ile suçlayan 38 kadının röportajını yayınladı. Bunun ardından araştırmaya yapan Glenn Whipp’e 200den daha fazla kadının Toback tarafından tacize uğradıklarıyla ilgili mesaj aldığını söyledi. Toback iddiaları ret etse de çalıştığı menajer şirketi bir daha bu yönetmenle çalışmayacaklarını açıkladı.

Ariane Bellamar, Entourage dizisiyle birlikte yükselişe geçen ve şu sıralar Wisdom of the Crowd adlı dizide rol alan Ariane Bellamar’ı kendisini taciz ettiğini söyledi. Piven bu yaşanmadı dese de CBC ‘Sosyal medyadaki haberlerin farkındayız ve bu konuyu inceliyoruz.’ açıklamasında bulundu.

Harvey Weinstein ile bir çok filmde birlikte çalışan Ben Affleck bu olaylardan sonra ‘Birlikte çalıştığım bu adamın elinde bulundurduğu gücü yıllardır bir çok kadını taciz etmekte ve gözünü korkutmakta kullanmasında dolayı üzgünün ve kızgınım.’ açıklamasını yapmıştı. Bunun üzerine bir twitter kullanıcısı ‘ “O da TRL(Total Request Live) programı sırasında Hilarie Burton’un memesini avuçlamıştı. Ama herkes unuttu.’ yazdı. Hilarie Burton’dan cevap gecikmedi ve hala unutmadığını söyledi. Gelen destek mesajları üzerine de Burton ‘Kızlar, cesaretinizden dolayı çok etkilendim. Geriye dönüp baktığımda bunlara sadece gülüyorum, ağlamıyorum.’ dedi. Ben Affleck’te uygunsuz davranışından dolayı Burton’dan özür diledi.

Geçtiğimiz aylarda THR‘nin yaptığı haberde; Amazon Stüdyosunun “The Man in the High Castle” filminin yapımcılarından Isa Hackett o zamanlarda şirketin başında olan Roy Price’ın kendisini taciz ettiğini söyledi. Bunu üzerine Amazon Stüdyosu Roy Price’ın görevini askıya aldı daha sonrasında ise işine son verdi.

Hala bir çok yönetmen, yapımcı, oyuncu.. hakkında taciz haberleri gelmeye devam ediyor. Bir çok cesur kadın ve erkek yaşadıkları korkunç taciz olaylarını anlatmaya devam ediyor. Maalesef bu haberlerin sonu gelecek gibi gözükmüyor.

via[BBC]
via[The Washington Post]


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.