Oscar İsmini Nereden Aldı

Akademi Ödülleri, kötü bir başlangıçla başladı, ancak onur hızla Hollywood topluluğu için çok önemli hale geldi. Çok önemli, imrenilen altın heykelcik yakında bir takma isme ihtiyaç duyuyordu. Sonunda, Oscar’da isminde toplanıldı, ancak onu ilk olarak kimin söylediği henüz tam olarak belli değil.

En sık alıntı yapılan teori, Akademi kütüphanecisi Margaret Herrick heykelin amcası Oscar’a benzediğini söylediğidir. (Oscar Amca, görünüşe göre oldukça iyi durumdaydı.) Bir başka teori, ilk kocası olan grup lideri Harmon Oscar Nelson Jr.’ın ismini yazdığını iddia eden aktris Bette Davis’in isim annesi olduğudur.

Kökeni ne olursa olsun, oyuncu, 1934’e kadar, Walt Disney’in Üç Küçük Domuz için kabul konuşmasında ödülü Oscar olarak tanımladığı zaman gayrı resmi olarak kaldı. Törene ilişkin yazısında, gazeteci Sidney Skolsky ilk defa baskıda “Oscar” ı kullandı. Walt Amca’nın ismini resmileştirme ödülü: kariyeri boyunca 22 kez Oscar için mücadele etti – eşsiz bir rekor. Fare kükredi ve gerisi tarih.

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: