Diyetler, Takma Dişler: Rami Malek, Freddie Mercury Rolüne Nasıl Hazırlandı?

Bohemian Rhapsody yıldızı Rami Malek, kendisini Freddie Mercury’ye dönüştürmek için yaptığı yorucu rejimi ve role bürünmek için izlediği yolları paylaştı.

Rami Malek, Wrap’a verdiği röportajda Freddie Mercury’nin formuna girebilmek için oldukça uğraştığını belirtiyor. 37 yaşındaki aktör bir çok kişinin kendisini bildiği “Mr. Robot“da zayıf ve çelimsiz. Gerçek Mercury olmak için kaslarını geliştirmek zorunda kaldı. Ancak tüm bunları yaparken Mercury’nin 33 yıl önce konserlerde sergilediği enerjiyi koruması gerekti.

 

Konser performansını başarabilmek için nefes egzersizleri yaparken uzanıp mümkün olduğunca nefes almamaya çalıştığım günler oldu. Aynı zamanda özel bir diyet yapıyordum. İlk haftada kaslandım sonra cılız olan genç Freddie’i çekmek için kas ve kilo kaybetmem gerekiyordu. Ne zaman kas çalışacağım ne zaman şok diyet yapacağımın bilincinde olmam gerekiyordu. Kimseye önermiyorum.

Freddie Mercury 5 Eylül 1946’de Farrokh Bulsara’da doğdu. Orada ve İngiltereye taşınmadan önce Hindistan’da büyüdü. Freddie, Queen’i, Brian May, Roger Taylor ve John Deacon ile birlikte kurdu. “A Night at the Opera” ile birlikte oldukça ün kazandılar.

Malek ilk olarak Nisan 2016’da Mercury rolü için seçmelere katıldı. Rolü ilk olarak  Sacha Baron Cohen’nin canlandırması düşünülüyordu ancak May ve Taylor’in isteksizliğinden dolayı iptal edildi. 

Malek yalnızca fiziksel olarak değil psikolojik olarak da role hazırlandı. Mercury’nin sürekli değişen kişiliğine bürünmesi ve onu taklit etmesi gerekiyordu. Ancak Queen hakkında çok fazla bir şey bilmediğini belirten Malek en başından hazırlanması gerekti. “Şarkılarını biliyordum, Freddie Mercury’nin nasıl göründüğünü biliyordum, eş cinsellerin ikonu olduğunu biliyordum. Ancak glam-rock periyodu hakkında bilgim yoktu. Onun etniği hakkında bilgim yoktu, onun gerçek ismini ve bıyıksız nasıl göründüğünü bilmiyordum. Mary Austin adında birini sevdiğini, onunla altı yıl birlikte olduğunu ve onunla sözlendiğini bilmiyordum.”

Filme hazırlanmak için Mercury’i 1991 yılında kaybetmeden önce tanıyan müzisyenlerle oturmuş. Sting, Bono, Boy George, Ray Davies ve tabiki Queen grubu üyeleri May and Taylor.

Onun hakkında elde edebildiğim kadar bilgi edinmek istedim.

Mercury, fazladan 4 dişle doğdu. Malek çekimler başlamadan bir yıl öncesinden bile takma dişlerle alıştırmalar yaptı. 

Onlarla yaşamak gerçekten zordu. Tüm boyuları denedik. İlk başlarda oldukça güvensiz hissettim ancak sonradan alıştım. Daha zarif ve daha dik oturmaya başladım. Kendi kendime “O çok zarif” dedim. Dudağını ve dişini kapattığını görmüşsünüzdür. Bunu asla tam olarak yapamazdım ama dişlerden sonra halloldu. 

Malek, filmdeki sesin kendisinin ve Kanadalı müzisyen Marc Martel’in karışımı olduğunu söylüyor. Ayrıca Mercury’nin performansını yakından izlediğini ekliyor.

Onu dinlemek ve onu izlemek ve aynı enerjiyi yakalamak, aynı şekilde nefes alıp vermem gerekiyordu. 

“Bohemian Rhapsody”nin kamera arkası burada paylaşılanlardan çok daha fazlası [Wrap]. Kimi oyuncular vardır rölün hakkını vermek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Rami Malek’in ve filmin yönetmeni Bryan Singer’in bu anlayışta olması Queen hayranlarını oldukça sevindirecek gibi duruyor. Çünkü şimdiden çoğu kişilerce Rami Malek Oscar’ın en büyük adayı.

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: