Star Wars’ın neden efsanevi olduğunu kanıtlayan sahneler

Uzak çok uzak bir galakside başlayan macera, sinema tarihinin en önemli olaylarından biri olmuş hatta bir seri olmaktan çıkmış neredeyse bir din haline gelmişti. Peki bu seriyi bu kadar özel kılan neydi? 1977 başlayan macera, aynı heyecanı günümüze kadar nasıl taşımayı başardı? Bu sorulara cevap olacağını düşündüğümüz Star Wars’ı efsanevi yapan sahneleri bir araya getirmeye çalıştık. Yazımız, The Last Jedi çıkmadan önce hayranlara hatırlatma amacı da güdüyor. Dikkat spoiler içerir!

Olay sırasına göre sıralanmıştır.

Qui-Gon Jinn’in Anakin’i bulması

Tatooine’de Işık Hızı Jeneratörü ararlarken kum fırtınası vurur ve Qui-Gon Jinn ve Padme, Anakin Skywalker adlı bir çocuğun evine sığınırlar. Bu çocuk çok küçük yaşta olmasına rağmen zekası ve sürüş kabiliyeti ile dikkat çeker. Hatta bu çocuk C-3PO adlı bir robotu tasarlamıştır. Qui-Gon Jinn, Anakin’in seçilmiş kişi olduğuna inanır. Ancak konsül çocuğun geleceğinin karanlık olduğunu söyleyerek Jedi Eğitimine almaz.

Obi wan ve Qui-gon Jinn vs Darth Maul

Jinn ve Padawan’ı Obi Wan, Darth Sidious’un çırağı Darth Maul ile karşı karşıya gelir. Bu epik savaş qui nin ölmesi ile sonuçlanır. Qui öldükten sonra Obi Wan, Anakini çırak olarak yanına alır ve Anakin’e Jedi olacağının sözünü verir.

Yoda vs Kont Dooku

İlk başta Dooku’nun Yoda’nın üzerine bir şeyler fırlatması ile başlayan bu savaş ardından güzel bir ışın kılıcı düellosuna döner. Ancak Dooku, yenemeyeceğini anlayınca kaçmayı tercih eder.

Anakin & Obi Wan vs Kont Dooku

Anakin, Palpatine uyarak Dooku’yu öldürür; bu olay Jedi emirlerine terstir ve Anakin karanlık tarafa bir adım daha yaklaşır.

Mace Windu vs Palpatine

Mace Windu, Palpatine’nin Darth Sidious olduğunu anlar ve birkaç Jedi ile birlikte Palpatin’i tutuklamaya gider. Ancak Palpatine kolay teslim olmaz ve Jedilara saldırır. Düelloda Mace Windu, Palpatine’i yener. Anakin ise, Padmeyi kurtaracak tek kişi olduğuna inandığı Palpatin’i öldürmeye çalışan Mace Windu’yu öldürür. Bu olay Anakinin Darth Vader olması ile sonuçlanır.

Order 66 ve Anakin’in Tamamen Karanlık Tarafa Geçmesi

Darth Sidious Order 66 emrini verir. Bu emre göre tüm Jedilar görüldüğü yerde yok edilmelidir. Klonlar, kafalarındaki çip yüzünden, bir zamanlar omuz omuza savaştıkları Jediları öldürme emrine karşı koyamazlar. Bu sırada Anakin tamamen karanlık tarafa geçer. Darth Sidious’un verdiği tüm emirleri yerine getirir. Hatta bu emirler arasında çocuk Jediları öldürmek bile vardır.

Darth Sidius vs Usta Yoda

Yaşayan Jediların akıl hocası, gelmiş geçmiş en önemli Jedilardan biri olan Yoda, ilk Galaktik İmparator ile karşı karşıya gelir.

Obi wan vs Anakin

Bir zamanlar kardeş kadar yakın olan Obi Wan ve Anakin ikilisi bu kez karşı karşıya gelir. Anakin, o kadar kötü biri olmuştur ki sevdiği kişi olan Padme’yi bile gözü görmez. Padme’yi Obi Wan ile iş birliği yapmak ile suçlar. Ardından Obi Wan ile Anakin arasında epik bir düello başlar. Düelloyu Obi Wan kazanır. Obi Wan’ın “you were the chosen one” “you were my brother Anakin, i loved you” replikleri hafızamıza kazınmıştır. Sinema tarihinin en iyi sahnelerinden biridir.

Anakin’in ikonik Darth Vader’a Dönüşmesi

Darth Sidious, Obi Wan’a karşı epik bir düelloyu kaybeden Anakin’i, yarı ölü haldeyken bulur. Robotlar, Anakin’in yaşaması için gerekli olan bir kıyafet yaparlar -kıyafet bir nevi yaşam ünitesidir. Bu kıyafetle birlikte bugün bildiğimiz Darth Vader simgesi meydana gelmiş olur. Kendine gelir gelmez sorduğu ilk soru; Padme’nin nasıl olduğudur. Ancak haberler onun için kötüdür çünkü öfkesi Padme’yi öldürmüştür. Bunun yammnında, çocuklarının da öldüğünü düşünür ancak Obi Wan’ın yardımıyla Leia, Senatör Bail Organa’nın yanına, Luke ise amcasına verilir. Her iki çocuk da babasının kim olduğunu bilmeden büyür.

Star Wars: Yeni Bir Umut

Efsanevi Star Wars serisinin ilk filmi 1977 yapımı Yeni Bir Umut, Leydi Leia’nın Death Star planlarını bulması ile başlar. Planları R2-D2’ya verir. Prenses Leia, daha sonra babası olduğunu öğreneceği Darth Vader ile karşılaşır.

Luke Skywalker & R2-D2 & C-3PO

Luke’un amcası, R2-D2’yu ve C-3PO’yu satın alır. Luke, R2-D2’nun içinde gizli bir mesaj olduğunu fark eder. Mesajdaki kişi Prenses Leia’dır ve şöyle der, “Yardım edin Obi-Wan Kenobi, siz benim tek umudumsunuz.”. Luke, Obi-Wan’ın kim olduğunu merak eder ve aramaya karar verir.

Obi-Wan Kenobi, Luke Skywalker Buluşması

Obi-Wan’ı aramak için evinden oldukça uzaklaşan Luke, bir takım yaratığın saldırısına uğrar. Kendisini Obi-Wan bulur ve Luke, R2’da bulduğu mesajı Obi-Wan’a gösterir. Obi-Wan ise, Luke’un babasının ve kendisinin geçmişini anlatır ve Luke’a bir zamanlar babasına ait olan kılıcı verir.

Obi-Wan vs Darth Vader

Bu ebedi dost ebedi düşman bir kez daha karşı karşıya geliyor. Ama bu kez Obi-Wan, Luke ve arkadaşlarının kaçabilmesi için kendini feda eder.

Death Star’ın Yok Edilmesi

Filmin başında bulunan planlara dayanarak Asiler bir saldırı planlarlar. Gezegen yok eden bu silahın yok edilmesi tüm galaksi için oldukça önemlidir.

Luke Skywalker, Yoda Buluşması

Luke, jedi eğitimi için yodanın yanına gider. Burada oldukça zorlu bir eğitimden geçen Luke, eğitimini tamamen tamamlamadan arkadaşlarına yardım etmek için ayrılmak zorunda kalır.

Luke Skywalker, Darth Vader Buluşması

Tüm serinin en önemli anlarından biri… Baba oğul nihayet yüz yüze geliyorlar! Işın kılıcı ile başlayan mücadele daha sonraları Vader’in Luke’a “Ben senin babanım” demesiyle birlikte dramatik bir şekilde sonlanıyor. Vader oğluna bir kaç vaatte bulunuyor ancak Luke inanmıyor ve kendini hava boşluğundan aşağı atıyor. “No, I am your father” repliği halen serinin en çok telaffuz edilen repliklerinden biridir.

Han Solo’nun Çözülmesi

Tüm ekip Han Solo’yu bulunduğu yerden kurtarmak için bir araya geliyor.

Darth Vader vs Luke vs Sidious

Baba oğul bir kez daha karşı karşıya geliyor. Ancak bu kez İmparator Sidious da var. Baba oğul epik bir kılıç düellosu yapıyorlar. Bu kılıç düellosunu Luke Skywalker kazanıyor. İmparator, Luke’dan Vader’i öldürmesini ve kendine katılmasını istiyor ancak Luke buna karşı geliyor. Sidious, buna karşılık Luke’a saldırıyor. Luke babasından yardım istiyor. İstenilen yardım geliyor ve Anakin (ki bundan sonra artık Anakin diyebiliriz), Sidious’u geminin gücüne atıyor. Ancak, Sidios’u atarken şimşeklerden dolayı oldukça ciddi bir şekilde yaralan Anakin, hayata gözlerini yumuyor.

Tabi gemide bunlar olurken gezegenin yüzeyinde bir orduya karşı savaşan Han Solo ve Leia var. Görevleri olan Ölüm Yıldızı kalkanının gücünü yok etmeyi  başarıyorlar. Uzayda ise Endor savaşının sonunda Ölüm Yıldızı bir kez daha yok edilmiş oluyor.

Filmin sonunda Yoda, Obi-Wan ve Anakin’i ruh halinde görüyoruz. Sanırım bu sahnede duygulanmayan yoktur?

Uzun bir aradan sonra serinin devam filmi olan Güç Uyanıyor filmi piyasaya sürüldü.

Han solonun tekrardan Millennium Falcon’a kavuşması

Han Solo’nun kendi oğlu tarafından adice #*! öldürülmesi

Rey & Finn vs Kylo Ren

Rey’in Luke Skywalker ile tanışması

 

 

 

 

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: