Dikkat Spoiler

Star Wars Opening Crawl Yaratıcısına Göre Rogue One'nın En Büyük Hatası 1

Star Wars Opening Crawl Yaratıcısına Göre Rogue One’nın En Büyük Hatası

Star Wars serilerinden bağımsız olan Rogue One : Bir Star Wars hikayesi geçtiğimiz günlerde seyirciyle buluştu ve bir çok kişi tarafından beğenildi. Filmde her Star Wars filminin klasiği Opening Crawl yoktu onun yerine yönetmen Gareth Edwards 15 yıl öncesini anlatan bir prologu seçti. Bu durumdan Opening Crawl Yaratıcısı Dan Perri biraz mutsuz. Dan Perri bunun aptalca bir hata olduğunu düşünüyor. Dan Perri The Hollywood Reporter verdiği bir röportajda şunları söyledi:

Açıkçası bu büyük bir hata, çünkü opening crawl ikonik ve milyonlarca, on milyonlarca, yüz milyonlarca fan için çok önemlidir. Bunu olmadığını hayal edemiyorum. Aptalca.

Dan Perri, Star Wars’ta çalışmadan önce bir çok yapımda görev üslendi. Dan Perri, George Lucas’la ilk görüşmelerini opening crawl’ın nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor:

Ne yaptığı hakkında hiç bir fikrim yoktu, sadece aptal bir uzay filmiydi. Hiç bir şey düşünmedim. Ona ne gösterdiysem beğenmedi. Bu yüzden sürekli yeni fikirlerle geliyordum ve bana bazı filmlere bakmamı istiyordu.  İlham almak için Buck Rogers filmleri ve 30’lu yılların tüm dizileri kullandık.

İlham ararken izlediği filmlerden biri Cecil B. DeMille’in filmi Union Pacific’ti. Bu filmde demir yolunda geçen bir açılış jeneriği vardı. Buradan ilham alarak Star Wars hayranlarının çok sevdiği opening crawl’ı oluşturacaktı ama bu çok kolay olamayacaktı. Dan Perri o zamanları şöyle anlatıyor:

O bu fikri beğendi,sonra çekimlere, testlere ve ayar yapmaya başladım. 20, 30 veya 40 farklı stil denedim sonra birinde karar kıldım. Bunu yaptıktan sonra haftalarca, haftalarca, haftalarca testler yaptım. Her şey filme alındı. Siyah-Beyaz filmlerde test yaparsınız ilerleyen saatlerde veya ertesi gün onu geliştirmeniz gerekir. Sonra hemen göstermek için gittim fakat hiçbir zaman beğenmedi ve bu böyle devam etti, devam etti. Kabul etti ve film üzerinde çalışmaya başladılar ve belki filmden bir kaç ay önce tamamlandı. “Vov, sonudan bitti” diyerek oradan ayrılmak gerçekten rahatlatıcı oldu.

Union Pacific’ten ilham alınan sahne:

Opening Crawl:

Kaynak: http://movieweb.com/rogue-one-star-wars-opening-crawl-creator-disappointed/


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.