Türü Sevenlerin İzlemesi Gereken En İyi Zombi Filmleri

Zombi filmleri büyüleyici bir yol kat etti. Onlarca yıldır, yaratıkların, Voodoo, radyoaktif insansı ve unutulmaz E.C. comics sanatının dışında bir varlığı ya da tanımı yoktu. Zombiler adı neredeyse hiç bir filmde geçmiyordu. Sonra George A. Romero adında bir beyefendi ve öncü film yapımcısı geldi ve oyunu sonsuza dek değiştirdi.

Romero, zombiyi günümüzdeki haliyle ortaya atmadı, ancak evrensel bir konsepte yeniden tanımladı ve yaşayan Ölülerin Gecesi sinemalara geldiğinden bu yana neredeyse her zombi filminin elli yıl boyunca ortaya çıktığı kalıbı kurdu. Kariyeri boyunca, zombi filmi fikrini geliştirmeye devam edecekti; ilk önce Night of the Living Dead nin korkunç dramasından renkli, eğlenceli bir sapma olan “Ölülerin Şafağı“, sonra da Day of the Dead. Önceki çalışmalarını tekrarlamaktan hiç hoşlanmayan Romero, daima yeni eğilimler belirlemek için dünyaya ve etrafındaki sinematik manzaralara tepki vererek eğrinin önünde durdu ve en iyi zombi filmlerine önce oldu.

Aynı zamanda, Romero’nun eserleri etrafında dünyaya yayılan bütün bir tür ortaya çıktı. İtalyan korku efsanesi Lucio Fulci, konsepti ele geçirip kendi yönüne doğru yürüdü, önce Zombi 2, sonra çok daha tuhaf ve deneysel “Cehennem Kapıları” (Gates of Hell) üçlemesi ile. Dan O’Bannon, Fred Dekker ve Stuart Gordon gibi sinemacılar gelip tür yapılarıyla oynadılar; Bir zombi filminin neler olabileceğini daha da keşfetmek ve genişletmek için, kuruluşunun temelini oluşturan Romero’nun çalışmaları hayranları. Sonra, patladığı kadar hızlı bir şekilde, zombi modası geçti. Yaratık türünde temel bir kavram haline gelmişti, ancak devam eden korku olaylarının dışında (Yaşayan Ölülerin Dönüşü, Zombi) düşük bütçeli korku hareketleri ve ara sıra yapılan değişiklikler (My Boyfriend’s Back, Mezarlık Adam ve Ölü Canlı) ile ölüler dünyada daha fazla yürüdü.

İkibinli yılların başında zombi filmleri patlama yaptı. İlk önce Danny Boyle‘ın 28 Gün Sonra filmi sahnede yerini aldı, ardından Resident Evil uyarlaması ve Zack Snyder ile Ölülerin Şafağı yeniden yapıldı. Aynı zamanda, bağımsız zombi filmleri geleneksel zombi mitolojisinin sınırlarını zorlamaya ve anlatı biçimini tuhaf orijinal hikayeler anlatmak için kullanmaya başladı.

Arada Dünya Savaşı Z ve Maggie veya devam eden seriler (Resident Evil) olsa da, kalite açısından, zombi filmi son yıllarda arka koltukta kaldı. Türün tükenmişliği mi? Seyirciler bıktılar mı? Ancak 2010 yılından beri devam eden Walking Dead’i düşündüğümüzde bu çok da doğru değil gibi.

Sinema severler tarafından en iyi zombi filmleri olarak gösterilen 21 film geliyor.

Night of the Comet (1984)

night-comet-23709

Yönetmen: Thom Eberhardt

Senaryo: Thom Eberhardt

Oyuncular: Catherine Mary Stewart, Kelli Maroney, Robert Beltran, Sharon Farrell, Mary Woronov, Geoffrey Lewis

Kıyamet, fark etmeden dünyayı havaya uçurursa, 1980’lerde çocuklar ne yapardı? Korku-komedi hikayesi, dört ergenin alışveriş merkezinin projeksiyon kabinine kendilerini kilitlemesi ile başlıyor. Bu bir şekilde onların neslin tükenme seviyesindeki bir olayı yaşamalarını sağlar.

Dead Snow (2009)

dead-snow-251

Yönetmen: Tommy Wirkola

Senaryo: Tommy Wirkola, Stig Frode Henriksen

Oyuncular: Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen, Jeppe Beck Laursen, Charlotte Frogner, Jenny Skavlan, Ørjan Gamst

Elbette, zombiler harika bir film canavarlarıdır, ancak Nazi zombileriniz varsa, filminizdeki kötülüğü iki ile çarparsınız.

Cemetery Man (Mezarcı, 1994)

cemetery-man

Yönetmen: Michele Soavi

Senaryo: Gianni Romoli, Tiziano Sclavi

Oyuncular: Rupert Everett, François Hadji-Lazaro, Anna Falchi, Fabiana Formica

Buffalora adlı mezarlığının bekçisi Francesco Dellamorte’nin görevi diğer bekçilerin aksine yürüyen ölülerin kellesini uçurmaktır. Dylan Dog adlı çizgi roman serisinden uyarlanan filmde, romantik bir hikaye işleniyor.

28 Weeks Later(28 Hafta Sonra, 2007)

28-hafta-sonra-637

Yönetmen: Juan Carlos Fresnadillo

Senaryo: Rowan Joffe, Juan Carlos Fresnadillo, Enrique López Lavigne, Jesús Olmo

Oyuncular: Rose Byrne, Idris Elba, Jeremy Renner, Robert Carlyle, Imogen Poots, Harold Perrineau, Catherine McCormack

28 Hafta Sonra, özellikle 28 Gün Sonra kadar beğeni toplayan ve etkileyici bir film olduğunda, orijinali gururlandıran ender filmlerden biri. Yönetmenliğini Danny Boyle’un yaptığı film ilk filmden beş yıl sonra geçiyor.

Night of the Creeps (1986)

night-of-creeps-766

Yönetmen: Fred Dekker

Senaryo: Fred Dekker

Oyuncular: Jason Lively, Tom Atkins, Steve Marshall, Jill Whithlow

2 Koleji öğrencisi bir oyun sonucunda kolej Tıp merkezini girmesiyle 1950’lerden kalma cesetleri bulurlar. Ardından tesadüf eseri cesetler çözünür ve filmimiz başlar.

ParaNorman (2012)

paranorman-3636

Yönetmen: Chris Butler, Sam Fell

Senaryo: Chris Butler

Oyuncular: Kodi Smit-McPhee, Anna Kendrick, Christopher Mintz-Plasse, Tucker Albrizzi, Casey Affleck, Leslie Mann, Jeff Garlin, Elaine Stritch, Bernard Hill, Jodelle Ferland, John Goodman

Bu animasyon filmi bizlere zombilerin sadece korkunç yaratıklar olmadığını anlatmaya çalışıyor. Eğer Animasyon filmlerini seviyorsanız bu filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

Zombieland (2009)

zombiland-25

Yönetmen: Ruben Fleischer

Senaryo: Rhett Reese, Paul Wernick

Oyuncular: Emma Stone, Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Abigail Breslin

bu Türe yapılmış en eğlenceli filmlerden biri içinde hem Aşk Hikayesi, hem korku, hem de komedi barındıran ve izleyenleri kendine hayran bırakan bir film Şiddetle tavsiye ediyoruz

Planet Terror (Dehşet Gezegeni, 2007)

planet-terror-167

Yönetmen: Robert Rodriguez

Senaryo: Robert Rodriguez

Oyuncular: Rose McGowan, Freddy Rodriguez, Michael Biehn, Marley Shelton, Josh Brolin, Jeff Fahey, Bruce Willis

Bir gece arka bahçelerinden gelen sesleri kontrol etmek için dışarı çıktıklarında Hayatının şokunu yaşarlar. Insanlar yaşanan bir kaza sonucu ortaya çıkan gaz nedeniyle vahşi canavarlara dönüşmüşlerdir.

Train to Busan (Zombi Ekspresi, 2016)

train-to-busan-78

Yönetmen: Sang-ho Yeon

Senaryo: Joo-Suk Park, Sang-ho Yeon

Oyuncular: Yoo Gong, Yu-mi Jung, Dong-seok Ma, Su-an Kim, Eui-sung Kim, Woo-sik Choi, Sohee

Bir baba ile kızı zombi dolu bir trende kapana kısılır. Güney Kore Bu virüsle mücadele ederken trendeki yolcuların hayattta kalma mücadelesi başlar.

The Beyond (1981)

beyond-236778

Yönetmen: Lucio Fulci

Senaryo: Dardano Sacchetti, Lucio Fulci, Giorgio Mariuzzo

Oyuncular: Catriona MacColl, David Warbeck, Cinzia Monreale

Genç bir kadın Louisana’daki bir otelde kalmaya karar verdiğinde hayatının hatasını yapar. Çünkü bu otel cehenneme giden bir giriştir.

Day of the Dead (Zombi: Ölüm Gün, 1985)

day-of-the-dead-8098

Yönetmen: George A. Romero

Senaryo: George A. Romero

Oyuncular: Lori Cardille, Terry Alexander, Joseph Pilato, Sherman Howard

Romero’un ‘Dead’ üçlemesinin sonuncusu olan bu filmde bir grup bilim adamının tedavi bulmak için zombiler üzerinde deney yapmasını konu alıyor. Diğer filmler kadar iyi olduğu söylenmese de filmden istediğinizi alıyorsunuz.

The Serpent and the Rainbow (Yılan ve Gökkuşağı, 1988)

The-Serpent-and-the-Rainbow-09

Yönetmen: Wes Craven

Senaryo: Wade Davis, Richard Maxwell, Adam Rodman

Oyuncular: Bill Pullman, Cathy Tyson, Zakes Mokae, Paul Winfield, Brent Jennings

Bir bilim adamının bir kara büyü söylentileri üzerine başına geleceklerden habersiz Haiti’ye gidiyor. Burada kara büyü, zombiler ve bilim arasında kalıyor.

Re-Animator (1985)

re-animator-6543

Yönetmen: Stuart Gordon

Senaryo: H.P. Lovecraft, Dennis Paoli, William Norris, Stuart Gordon

Oyuncular: Jeffrey Combs, Bruce Abbott, Barbara Campton

Üçlemenin ilk filmi olan bu klasik film ölüleri yeniden canlandırmak için bir serum geliştiren Herbert West’in etrafında gelişiyor. Ölü kedileri canlandırmak ile başlayan deneyler daha sonrasında insan deneyleri ile birlikte işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Zombi 2 (1971)

zombi-2i-88

Yönetmen: Lucio Fulci

Senaryo: Elisa Briganti

Oyuncular: Tisa Farrow, Ian McCulloch, Richard Johnson, Auretta Gay, Al Civer

Aslında bu bir devam filmi değil. George Romero‘un Dawn of the Dead’in yarı devamı olarak söylense de bir çok bakımdan birbirlerinden farklılar. Babasına yardım etmek için uzak bir adaya giden Anne Bowles, adanın ölüleri hayata döndüren bir büyüden etkilendiğinden habersizdir.

Dawn of the Dead (Ölülerin Şafağı, 2004)

dawn-of-the-dead-9t9

Yönetmen: Zack Snyder

Senaryo: George A. Romero, James Gunn

Oyuncular: Sarah Polley, Ving Rhames, Mekhi Phifer, Jake Weber, Ty Burrell, Michael Kelly, Lindy Booth, Matt Frewer

Zack Snyder süper kahraman işlerine girmeden önce bu tür filmler çekiyordu. George A. Romero’nun aynı adı taşıyan filmini yeniden uyarladı. Senaryo kısmına bakarsanız tanıdık bir isim daha göreceksiniz. Başka boyuttan gelen bir salgın yüzünden insanlar zombiye dönüşmeye başlar.

The Return of the Living Dead (Yaşayan Ölülerin Dönüşü, 1985)

The-Return-of-the-Living-Dead-77

Yönetmen: Dan O’Bannon

Senaryo: Dan O’Bannon, Russell Streiner, John A. Russo, Rudy Ricci

Oyuncular: Linnea Quigley, Clu Gulager, James Karen, Don Calfa, Thom Matthews, Beverly Randolph

Süper markette çalışan iki arkadaşın bir tüpü incelerken yanlışlıkla içindeki gazı boşaltıyorlar. Ve tüpün içinden çıkan zehirli gaz ölüleri diriltmeye başlaması konu alıyor

Dead Alive (1992)

dead-alive-29

Yönetmen: Peter Jackson

Senaryo: Peter Jackson, Stephen Sinclair, Fran Walsh

Oyuncular: Timothy Balme, Elizabeth Moody, Diana Peñalver

Peter Jackson, Lord of the Rings serisini uyarlamasayı efsaneler arasında yer alır mıydı? Muhtemelen bu türde çıkardığı filmler ile yine bir tür efsane olurdu. Lionel’in annesini bir fare ısırması sonucu zombi salgını başlar. Lionel de annesini korumak için kurbanlarını saklamaya çalışmasını konu alıyor.

28 Days Later (28 Gün Sonra, 2002)

28-gun-sonra-55

Yönetmen: Danny Boyle

Senaryo: Alex Garland

Oyuncular: Cillian Murphy, Brendan Gleeson, Naomie Harris, Christopher Eccleston, Megan Burns

Teknik olarak film zombileri değil, rage adlı bir virüsün bulaştığı insanları konu alıyor. Bilim insanların şiddeti ve öfkeyi engellemek amacıyla maymunlar üzerinde deneyler yapıyor. Bunu öğrenen hayvan hakları koruyucuları laboratuvara sızıp üzerinde deney yapılan maymunlardan birini serbest bırakıyor fakat hesaba katmadıkları bir şey vardır.

Night of the Living Dead (Yaşayan Ölülerin Gecesi, 1968)

Night-of-the-Living-Dead-66

Yönetmen: George A. Romero

Senaryo: John A. Russo, George A. Romero

Oyuncular: Duane Jones, Judith O’Dea, Karl Hardman, Marilyn Eastman, Judith Riley

Filmin üzerine 50 yıl geçmesine rağmen etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bunun nedeni kullanılan görsel efektler ya da muhteşem oyunculuklar değil. George A. Romero’nun zombileri kullanarak ırkçılık gibi insanlığın yıllarca üstesinden gelmeye çalıştığı sorunları anlatması. Film de bunu zombilerden kaçarken bir çiftlik evine sığınan bir grup insan üzerinden anlatıyor.

Shaun of the Dead (Zombilerin Şafağı, 2004)

shaun-of-dead-214

Yönetmen: Edgar Wright

Senaryo: Simon Pegg, Edgar Wright

Oyuncular: Simon Pegg, Nick Frost, Kate Ashfield, Lucy Davis, Dylan Moran, Peter Serafinowicz, Bill Nighy, Penelope Wilton

Bir zombi filminin komedi yapsak nasıl olur? Bu film bunun cevabını veriyor. Shaun’un hayatını bir düzene sokamaya çalışırken bir yandan da dirilen zombilerle uğraşmasını konu alıyor.

Dawn of the Dead (Zombi, 1978)

dawn-of-the-dead-1971

Yönetmen: George A. Romero

Senaryo: George A. Romero

Oyuncular: David Emge,Ken Foree, Scott H. Reiniger, Gaylen Ross

Yönetmenin dönemin zombileri kullanarak toplumsal sorunu eleştirmesini izliyoruz. İki polis memurunun zombilerden kaçarken erzak almak için bir süper markette duruyorlar. Fakat hesaba katmadıkları bir şey var. Zombiler belirsiz bir nedenden dolayı bu binaya girmeye çalışıyorlar.

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: