En İyi Tom Hardy Filmleri

En iyi Tom Hardy filmleri tutkulu izleyiciler tarafından yüksek not alan filmlerdir. İlk kamera karşısına geçtiği proje olan Band of Brothers’in üzerinden sadece 15 yıl geçmesine rağmen Tom Hardy, saygı duyulmasına yol açan bir çok gişe rekortmeni filmde ve bağımsız filmlerde yer aldı.

BBC dizisi Taboo’da başrol oyunuluğu yapıyor. Bu, 1814’de karanlık bir komplonun ortasında babasının nakliye işini üstlenmek için Afrika’dan eve dönen bir Londra’lı adam hakkında dönem-drama dizisi. Bizde Hardy’nin etkileyici filmografisinden yola çıkarak kariyerinin en iyi filmlerini listelemeye karar verdik.

London Road

En İyi Tom Hardy Filmleri 3

Tom Hardy kamuoyunda iyi bilinen filmlerinin dışında oldukça zengin bir filmografiye sahip ve 2016 yapımı London Road bunlardan biri. Kısmen gizemli cinayet, kısmen müzikal, yönetmen Rufus Norris, bir seri cinayetin İngiliz Topluluğunu etkileme biçimine bakarak, farklı unsurları, tamamen unutulmaz bir bütün haline getiriyor. “Hayal gücü ve merhamet ile kurulmuş heyecan verici bir deneyim.” Dave Calhoun

Layer Cake

En İyi Tom Hardy Filmleri 4

Güçlü tedarikçisine (Kenneth Cranham) haber vermeden işten emekli olmayı planlayan başarılı bir uyuşturucu satıcısı (Daniel Craid) kısmen bilimle ilgilenen bir gencin (Hardy) yardım etmesiyle başlayan karanlık ahlak oyunu. Kısa süre içinde, işinden uzaklaşmadan önce giderek büyüyen kendisini öldürmek isteyen düşmanlar listesinden bir adım önde olma ihtiyacı duyar. “Vaughn’un filmi Goodfellas’ın gerisinde kalıyor ama Ben Davis’in kompleks hikayeleri düzenleme ve renkli çekimi sayesinde başarılı bir filme imza atmış.”  Kyle Smith

Bronson

bronson tom hardy

Bir postaneyi soymaktan yedi yıl hapis cezasına çarptırılan genç bir adam daha sonrasında hapishanedeki uygunsuz davranışlarından dolayı cezası otuz yıla uzar. Bu süre zarfında ikinci kişiliği Charles Bronson ortaya çıkar.

Warrior

En İyi Tom Hardy Filmleri 5

  1. Yüzyılda, yeni bir şey profesyonel dövüş filmine nasıl eklenir? Aslında eklenemez. Ancak yinede bir liste yapmak gerekirse, Tom Hardy, Joel Edgertan, ve Nick Nolte’nin yer aldığı, yönetmenliğini Gavin O Connor’ın yaptığı Warrior ile başlamak gerekir. Hardy ve Edgerton, kurtuluş arayışlarını yalnızca insanlarla dövüşerek halledilebilen bir çarpışma ortasında olan kardeşleri canlandırıyor.  “Bu iki dövüşçünün de kaybetmesini istemediğimiz nadir dövüş filmlerinden biri.” Roger Ebert

THE REVENANT

En İyi Tom Hardy Filmleri 6

Hardy burada Leonardo Dicaprio’nun vahşice kararlı performansının gölgesinde kaldı – ve muhtemelen bir ayının. Ancak eski usul intikam arayışları onun kötü karakteri canlandırması kadar iyiydi. Hardy, Dicaprio’nun Hugh Glass’ına Amerika sınırı boyunca hırpalanmış vücudunu sürüklemek için intikam ateşi verdi. 2015’teki en yorucu dramalardan biriydi, Alejandro G. Inaritu’nun Revenant’ı eleştirmenlerce en beğenilenler arasındaydı. “Revenant’ı sadece izlemiyorsunuz onu yaşıyorsunuz.”

Tinker Tailor Soldier Spy

En İyi Tom Hardy Filmleri 7

Birimin başındaki isim olan Control’ün sağ koluyken, görevden uzaklaştırılan İngiliz casusu George Smiley (Gary Oldman), hükumet tarafından gizlice tekrar kiralanır. Zira, İngiliz Gizli İstihbarat Servisi Sirk’in içinde Sovyetler Birliği için çalışan ‘köstebek’ bir ajan olduğu şüphesi tüm örgütü sarmıştır… Smiley şimdi gözden çıkartılan kafatası avcılarını himayesine alma pahasına Budapşte’den İstanbul’a uzanan bir ihanet hikayesini çözerek itibarını geri kazanmaya çalışacaktır… Klasikler arasına girmiş aynı adlı romanın uyarlaması ve televizyon için çekilen dizinin yeniden çevrimi olan yapım 1950’li yıllarda yaşanan soğuk savaş döneminin en keskin günlerine odaklanıyor.

Inception

En İyi Tom Hardy Filmleri 8

Hardy’nin Bronson’daki performansı onu yeni hayranların radarına yerleştirmişti. Ancak asıl çıkışı gişe rekortmeni Inception ile yapmıştı. Leonardo Dicaprio, Joseph Gordon-Levitt ve Ellen Page gibi isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosunda Hardy, insanların rüyalarına sızarak bilgi çalan bir takımda Eames’i canlandırdı.

The Dark Knight Rises

En İyi Tom Hardy Filmleri 9

The Dark Knight Rises’de filmin hatrı sayılır yükünü filmin kötü adamı yani Hardy, maskeli terorist olarak  Bane rolüyle aldı. Bir yüz maskesinin altında ve Heath Ledger’in gölgelenmesi altında, Hardy seriye kendi damgasını vurdu.

The Drop

En İyi Tom Hardy Filmleri 10

Yalnız bir barmen olan Bob Saginowski (Tom Hardy), hayatını yoluna koymaya çalışan eski bir mahkumdur. Çalıştığı yerin sahibi ve kuzeni Marv (James Gandolfini) ile burada suça bulaşmış diğer gangsterlerin kara para aklamasına göz yummaktadırlar. Günün birinde bar soyulur. Gangsterler paralarını geri almak isterler. Hem Bob, hem de Marv için huzurlu bir hayat hayal olacaktır.

Locke

En İyi Tom Hardy Filmleri 11

Klasik bir aksiyon/gerilim filmi her dakikası heyecanlı ve Hardy’nin performansı olmasaydı bunların hiç biri işe yaramazdı. Hayatını değiştiren bir telefon yüzünden mesleki ve kişisel sorunları arasında savrulan birini oynuyor. Ty Burr, the Boston Globe’da yazısında Hardy için şunları yazmıştı: “Hardy oyuncluğuyla yükselir ve gözle görülürz biçimde Locke minimalist olduğu kadar karizmatik performansıyla artar. Gözlerini ondan alamazsın.

Dunkirk

dunkirk tom hardy

II. Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu tarafından kuşatılan Belçika, Britanya İmparatorluğu ve Fransa’dan gelen müttefik askerler şiddetli bir savaş sırasında tahliye edilmeyi bekliyor.

Mad Max: Fury Road

En İyi Tom Hardy Filmleri 12

Hollywood’un franchise açlığı, devam filmi yada yeniden çekim ile herhangi bir kinizmin savunabilir olduğu noktaya geldi. Son Mad Max’den bu yana 30 yıl geçmesi yönetmen George Miller’a bir fikir verdi çünkü Fury Road nadir gişe canavarlarından biriydi. Aslında şaşırtıcı derecede düşünülmüş bir film mesaji, baletik, göz alıcı zarafetle düzenlenmiş epik aksiyon filmlerinin yanında eşit derece önem kazanıyor. Bütün bunların ortasında Tom Hardy’nin Max Rockatansky’i sessiz bir adam. Ancak Charlize Theron ile birlikte duygu ve kaçıklık patlamalarına yol açıyor. “Bu film yüzünüzü eritecek.” Christy Lemire

[rottentomatoes.com]

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.