Dikkat Spoiler

Steven Spielberg Oscar

Spielberg, Netflix’in Oscar’da Olmamasını İstiyor

Alfonso Cuaron En İyi Yönetmen dalında Oscar kazandı. Ancak Spilberg, Netflix orijinal filmlerinin aday gösterilmesi gerektiğini düşünmüyor. Akademinin, internet devinin ve bunun gibi firmaların gelecekte Oscar’a aday olamaması gerektiğini savunuyor.

Roma’nın Oscar’ı kazanması Netflix için çok önemliydi. Roma, En İyi Film adaylığını da aldı, ancak ödül töreninin ardından tepkilerle karşı karşıya kalan Green Book’a kaybetti.

Roma aslında Netflix’in Oscar’daki ilk başarısı değil. 2017’de Beyaz Kasklar için En İyi Belgesel Kısa Film ödülünü kazandı. Bazı yönetmenler Netflix ile geçmişte büyük sorun yaşadılar, ancak Roma’nın En İyi Yönetmeni kazanması bir çok kişiyi çılgına çevirdi.

Spielberg, gelecekteki Netflix orijinal filmlerinin Akademi tarafından engellenmesini istiyor. Geçen sene ödüllerin ardından bundan şikayet etti, çünkü bu filmler sinemalarda nadiren oynuyorlar veya oynadıkları zaman çok sınırlı. Ünlü yönetmen bu yapımların televizyon filmi kategorisinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Martin Scorsese gibi bir çok yönetmen şirketin sunduğu velinimetlerden yararlanıyor. Bazı durumlarda, Roma gibi, sinema yönetmenleri için büyük bir şirkette ulaşılamayacak bir özgürlük olarak görüyorlar.

Bu tartışma ne zaman ve nerede son bulacak bilinmez ama umarım her netice biz sinema severler adına olumlu sonuçlanır. Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.