Game of Thrones Sezon 6’da Neler Oldu: Son 5 Bölüm

Game of Thrones’un son sezonu olan Sezon 6‘yı tekrar gözden geçirdiğimiz yazı serimize devam ediyoruz. Bu kez son 5 bölümde neler olduğunu anlatacağız.

Bölüm 6: “BLOOD OF MY BLOOD”

Game of Thrones Sezon 6'da Neler Oldu: Son 5 Bölüm 1Meera, Bran’ı tehlikeden uzaklaştırır ancak onlar hala Ak Gezenlerin yemeği olmak üzerededirler. Bu sırada – uzun zamandır ölü olduğu düşünülen- Benjen Amca çıkagelir. Ölü değildir ancak tamamen hayatta da sayılmaz. Bran’a Üç Gözlü Kuzgun olacağı haberini getirir. Sam, Gilly’i ve bebeği evine getirir ancak babası bu durumu alaycı bir şekilde karşılar. Bu durum genç adamın aile yadigarı kılıcı çalmasına ve oradan Gilly ve bebek ile ayrılmasına neden olur. Arya, J’qen’in kendisine öldürmesini söylediği birini öldürmediği için ardından The Waif’i yollar. Margaery, Tommen’i inanca getirir, efektif bir şekilde Kral Topraklarının yetkisini High Sparrow’a teslim eder. Jaime, şehirden sürülür.

Bölüm 7:  “THE BROKEN MAN”

Margaery, büyük annesine olayların göründüğü gibi olmadığı, beyninin yıkanmadığı ile ilgili bir not verir. House Stark’ın başarılı olmayacağını düşünen Sansa gizli bir not gönderir. Jaime ve Bronn, Freyler tarafından kuşatma altında olan Riverrun’a ulaşır. The Waif, küçük Lady Stark’ın Westeros’a dönüş için bir gemide yer ayırtmasından biraz sonra Arya’ya saldırır.

Bölüm 8: “NO ONE” 

Game of Thrones Sezon 6'da Neler Oldu: Son 5 Bölüm 2

Arya, The Waif’i öldürür ve J’qen’a, “Bu kız Winterfell’den Arya Stark ve ben eve dönüyorum.”,der. The Hound, arkadaşlarını öldüren adamları öldürür ve Brotherhood Without Banners ile karşılaşır; Beric Dondarrion onu aralarına katılması için ikna etmeye çalışır. Brienne, Riverrun’da Jaime ile karşılaşır. Brienne oraya Tullyleri, Jon’un yanında savaşması için ikna etmeye gitmiştir. Edmure Tully, Frey/Lannister ordusuna teslim olur.  Brynden “Blackfish” Tully mücadelede ölür. Daenerys, şehre saldıran efendileri bulmak için Ejderhaları ile Meeren’e geri döner.

Bölüm 9, “BATTLE OF THE BASTARDS” 

Daenerys, dothraki ordusu ve ejderhalarının yardımıyla kısa bir uğraş ile efendilerin güçlerini yener. Sonra, Yara’nın Greyjoy gemilerine karşı Demir Adasına yardım teklifini kabul eder. Ramsay, Jon ile muharebede karşı karşı gelir. Muharebenin başında Ramsay, Rickon’u öldürür. Her nasılas Jon, bir kaç kez ölümden kaçmayı başarır. Ardından Serçeparmak atlılar ile yardıma gelir ve savaşın gidişatını değiştirir. Jon ve adamları Winterfell’i yeniden alırlar. Ancak final Sansa’dan gelir; kocasını bir hücrede aç köpeklere yem eder.

Bölüm 10, “THE WINDS OF WINTER” 

Game of Thrones Sezon 6'da Neler Oldu: Son 5 Bölüm 3

Sept of Baelor’daki duruşma sabahında, Cersei katılmayı reddeder. Çünkü – Usta Qyburn’ın yardımıyla- orayı yerle bir edecek kadar yeterli sayıda “çılgın ateş” yerleştirmiştir. Margaery, babası, Loras Tyrell, the High Sparrow, Lancel ve bir çok insan ölür. Tommen neler olduğunu farkına vardığında, camdan atlar ve kendini öldürür. Arya, Walder Frey ve iki oğlunu Red Wedding’deki rolüne karşılık olarak öldürür. Sam, Gilly ve Küçük Sam, Hisar’a ulaşır. Davos, Melisandre’nin Shireen’in ölümünün arkasında olduğunu öğrendiğinde çılgına döner ve onu bir daha görürse öldüreceğini söyler. Tartışmalı bir başlangıcın ardından Kuzey Aileleri, Jon’u “Kuzeydeki Kral” ilan ederler ve eli kulağında olan Ak Gezen tehdidine karşı onunla birlikte savaşacaklarına ant içerler. Daenerys, Daario ile yollarını ayırır ve resmen Tyrion’ı Kraliçenin Eli yapar. Bran, Kule görüntüsüne geri döner ve Lyanna Stark’ın Jon’u doğurduktan sonra ölümüne tanıklık eder. Ölmeden önce Jon’u Ned’e verir ve kendisininmiş gibi yetiştirmesi için ona söz verdirir. (Böylece uzun zamandır konuşulan, Jon’un aslında bir Targaryen olduğu teorisi doğrulanır.). Jaime, Kral Topraklarına geri döner ve yokluğunda olan şeyler -Cersei tahta çıkmıştır- karşısında şok geçirir. Daenerys, ejderhaları ve Ironborn donanması ile Westeros’a yelken açmaya hazırdır. Sansa Jon’a Hisar’dan “Beyaz” bir kuzgun ulaştığını ve kışın geldiğini söyler.

 

Winter is Here

Game of Thrones dizisinin bana göre en güzel sezonunu geride bıraktık darısı sezon 7’nin başına. Şimdiden herkese iyi seyirler diliyoruz. Game of Thrones spinn-off gelecek mi?

Bir yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.